Tag oszustwo
Rozmiar czcionki
- Kod blik? Dopłata za przesyłkę? Uważaj na wiadomości z takimi prośbami, to może być oszustwo! Przestępcy prześcigają się w pomysłach jak pozbawić nas pieniędzy. W ostatnim czasie najchętniej praktykowanym przez nich sposobem jest oszustwo na kod blik. Pojawił się też nowy sposób świetnie wpisujący się w przedświąteczny okres zakupów, które często robimy przez Internet – to SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki. Od początku grudnia nidziccy policjanci przyjęli 6 zawiadomień o tego typu oszustwie.
- Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta” - jak się uchronić? Mimo licznych apeli i opisywanych ku przestrodze przykładów osób pokrzywdzonych przez oszustów działających metodą „na wnuczka” czy "na policjanta”, nadal zdarzają się sytuacje, w których seniorzy tracą oszczędności życia. W ostatnich dniach na terenie naszego województwa doszło do kilku takich sytuacji.
- Podała się za pracownicę opieki, żeby dostać się do domu. Po jej wizycie seniorce zginęło 7 tys zł. Każda wymówka dla złodzieja jest dobra, aby dostać się do domu potencjalnej ofiary. O tym na własnej skórze przekonała się mieszkanka powiatu nidzickiego, wpuszczając do domu kobietę podającą się za pracownicę opieki. Po jej wyjściu z domu, seniorce zginęły oszczędności życia. Policjanci w dalszym ciągu apelują o rozsądek i ostrożność przy wpuszczaniu nieznajomych do domu.
- Nie dała oszukać się fałszywemu „synowi” i zadzwoniła na Policję. Wzorowe zachowanie nidziczanki O sposobie na wnuczka, policjanta, siostrzeńca i innych podobnych przypadkach oszustw na osobach starszych mówiono i pisano wiele. 63-letnia nidziczanka być może usłyszała o policyjnych przestrogach i zachowała zimną krew i trzeźwy umył odbierając telefon od mężczyzny podającego się syna. Powiedział, że miał wypadek i potrzebuje dużej kwoty pieniędzy na polubowne załatwienie sprawy z policją. Kobieta nie dała się nabrać i szybko skontaktowała się z nidzickimi policjantami.