Zostanie ukarana za bezpodstawne wezwanie Policji
Mieszkanka Nidzicy odpowie za bezpodstawne wezwanie Policji. Kobieta będąc pod wpływem alkoholu zadzwoniła na numer 112 i zgłosiła pobicie, które – jak się okazało – nie miało miejsca. Teraz musi liczyć się z konsekwencjami swojej nieodpowiedzialności. Pamiętajmy, zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia może spowodować problem z dotarciem na czas do osób, które tej pomocy naprawdę potrzebują.
Wczoraj (28.04.2020 r.) około godz, 23:00 nidziccy policjanci zostali wezwani na interwencję do jednego z mieszkań na terenie Nidzicy. Kobieta w zgłoszeniu oświadczyła, że została pobita przez swojego męża. Po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze ustalili, że zgłaszająca była nietrzeźwa, nie potrzebowała pomocy i do żadnego pobicia nie doszło. Powodem, dla którego zadzwoniła na Policję była sprzeczka małżeńska. Gdy partner zabronił jej dalszego spożywania alkoholu ta zdecydowała, że zadzwoni na numer 112 i zgłosi, że mąż podniósł na nią rękę. W związku z bezpodstawnym zgłoszeniem przez kobietę interwencji, mundurowi sporządzili dokumentację do wniosku o ukaranie do sądu.
Pamiętajmy, przed wybraniem numeru alarmowego 112 warto zastanowić się, czy sprawa którą chcemy zgłosić wymaga interwencji Policji. Osoby, które w sposób nieprzemyślany w danym momencie blokują linię alarmową, uniemożliwiają wezwanie pomocy osobom, które naprawdę mogą pilnie jej potrzebować.
Przypominamy treść artykułu 66 kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem , wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę w wysokości 1000 złotych.