Korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Czy w Twojej okolicy są miejsca gdzie gromadzą się osoby i piją alkohol? Boisz się przechodzić z uwagi na zaczepki? Widzisz zaparkowane na chodniku samochody przez, które piesi muszą wchodzić na jezdnię? Zgłoś to. Kształtuj bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie lokalnej społeczności. Dlatego ważne jest wykorzystywanie narzędzi, które pozwalają na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie zagrożeń, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców naszego powiatu negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. W związku z powyższym, aby usprawnić wymianę informacji z obywatelami, policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
W ubiegłym roku na terenie powiatu nidzickiego odnotowaliśmy 383 takich zgłoszeń, z których 85 zostały potwierdzone. Zgłoszenia te dotyczyły najczęsciej problemu spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (124 zgłoszenia) przekraczania dozwolonej prędkość (90 zgłoszenia), nieprawidłowego parkowania (42), niewłaściwej infrastruktury drogowej (26). W tym roku na KMZB w powiecie nidzickim naniesiono już 23 zgłoszenia.
Mieszkańcy naszego powiatu chętnie korzystali z Mapy i nadal korzystają. W dalszym ciągu zachęcamy do korzystania z tej nowoczesnej metody zgłaszania zagrożeń.
Należy jednak pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 997 i 112. Ale mogą bezpośrednio wpłynąć na kształtowanie bezpieczeństwa w sposób długofalowy. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronie internetowej policji.
Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Mapa została opracowana w oparciu o informacje własne policji, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz o wyniki badań opinii publicznej i informacje różnych instytucji.