Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco pamiętaj o bezpiecznej prędkości

Data publikacji 15.02.2022

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Wsiadając za kierownicę pamiętajmy o przestrzeganiu dozwolonych limitów prędkości, zwalnianiu w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań. Wszystko po to, abyśmy cali i zdrowi dojechali do celu.

Prędkość określona administracyjnie przez zarządcę drogi nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Szczególnie często ma to miejsce w naszym klimacie, gdzie trudne warunki pogodowe w okresie zimowym utrudniają jazdę. Prędkość bezpieczna zapewnia możliwość panowania nad pojazdem. Wpływa na nią wiele czynników, m.in. stan drogi (np. koleiny, ubytki w jezdni, oznakowanie poziome), ukształtowanie drogi (np. zakręty, podjazdy, zjazdy), warunki pogodowe (opady deszczu lub śniegu, oblodzenie jezdni, mgła, itp.), widoczność, kondycja pojazdu i jego obciążenie, pora doby, a także stan psychofizyczny kierującego (np. zmęczenie, stany chorobowe, wiek), umiejętności kierowcy. W uzasadnionych powyższymi okolicznościami jazda poniżej limitu prędkości jest dozwolona. Należy pamiętać, że kierujący jest zobowiązany do jazdy z prędkością, która nie utrudnia innym kierowcom jazdy, czyli zabronione jest nieuzasadnione tamowanie ruchu, za co grozi mandat i punkty karne.

Przepisy które dotyczą dopuszczalnych prędkości na naszych drogach zawarte są w art. 20. i 21. Dziennika Ustaw – Prawo o ruchu drogowym. Dopuszczalne prędkości w Polsce zależą nie tylko od typu drogi ale również od rodzaju pojazdu.

Przypominamy!

Od 1 stycznia 2022 roku, nowe kary za wykroczenia prezentują się następująco:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych

  • przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych

  • przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych

  • przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych

  • przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych

  • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych

  • przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych

  • przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych

  • przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych

  • przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych

Cały taryfikator dostępny jest w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.

Warto pamiętać, że dopuszczalna prędkość na terenie zabudowanym wynosi obecnie 50 km/h przez całą dobę. W Polsce można stracić możliwość kierowania pojazdem za ujawnione przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zbudowanym. Nie jest to utrata uprawnień, ale zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

Powrót na górę strony