Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych – wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo
Już niedługo Dzień Wszystkich Świętych. To czas, w którym wielu z nas znacznie częściej odwiedza groby bliskich i wyjeżdża w oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Dla większości osób to czas spotkań z rodziną, a dla policjantów okres wzmożonej pracy - szczególnie na drogach. W tym roku działania „Znicz 2021” zaplanowane zostały na okres od piątku 29 października do wtorku 2 listopada.
Przed nami Dzień Wszystkich Świętych, dzień zadumy i pamięci o zmarłych. W tym czasie wielu z nas wybierze się na groby bliskich. Niektórzy odwiedzą lokalne cmentarze, inni pokonają setki kilometrów by zapalić znicz na grobie bliskiej osoby. W tym czasie policja co roku obserwuje zwiększone natężenie ruchu zarówno pieszych jak i pojazdów. Policjanci w ramach działań „Znicz 2021” tradycyjnie jak co roku, będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników obchodów. Najważniejszym zadaniem funkcjonariuszy będzie ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowych zachowań uczestników ruchu drogowego oraz upłynnianie ruchu na drogach dojazdowych i w pobliżu nekropolii. Dlatego też, osoby mieszkające w pobliżu cmentarzy powinny zastanowić się nad ograniczeniem korzystania z samochodu. To w znaczny sposób ułatwi przyjezdnym parkowanie i poruszanie się po drogach.
Zmiana organizacji ruchu w Nidzicy:
W dniu Wszystkich Świętych przy miejskiej nekropolii w Nidzicy czeka kierowców zmiana organizacji ruchu. Na całej długości ul. Tatarskiej (od ul. Warszawskiej do Tatar) będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu i zakaz zatrzymywania się na drodze. Pojazdy będą mogły zatrzymywać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W przypadku bardzo dużego natężenia ruchu kołowego wjazd na ulicę Tatarską może być okresowo zamykany. Bez zmian w obu kierunkach odbywać się będzie ruch na ul. Sienkiewicza, z możliwością zatrzymania pojazdów na poboczu po obu stronach jezdni.
Mapa przedstawiająca zmianę organizacji ruchu przy miejskiej nekropolii w Nidzicy w dniu 1 listopada 2021 r.
Chcąc odwiedzić swoich najbliższych w tym szczególnym dniu, czasami zmuszeni jesteśmy pokonywać duże odległości. Podczas takiej podróży czujemy się zmęczeni, a nasza koncentracja słabnie. Dodatkowy problem może pojawić się, gdy będziemy szukali miejsca pod zatłoczonym cmentarzem.
Aby uniknąć przykrych i stresujących dla nas sytuacji na drodze przedstawiamy kilka rad, które pozwolą nam spędzić te święta w spokojny i bezpieczny sposób:
-
przygotujmy siebie i auto do podróży. Wyśpijmy się, sprawdźmy stan techniczny pojazdu, dobrze zabezpieczmy bagaże na czas podróży;
-
nie spożywajmy wysokoprocentowych napojów. Policjanci będą kontrolować stan trzeźwości kierujących, by wyeliminować tych, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu;
-
nie wyjeżdżajmy na ostatnią chwilę. W tych dniach należy spodziewać się dużego natężenia ruchu kołowego;
-
nie zapominajmy o obowiązku jazdy z włączonymi światłami mijania;
-
pamiętajmy przede wszystkim, aby dostosować prędkość i sposób jazdy do warunków panujących na drodze. Okres Wszystkich Świętych to czas pogarszających się warunków atmosferycznych – szybko zapadający zmrok, często deszcz i przymrozki to czynniki wymagające od kierujących skupienia i rozwagi;
-
pamiętajmy o zapinaniu pasów, a dzieci przewoźmy w specjalnych fotelikach;
-
nie parkujmy w miejscach do tego niewyznaczonych;
-
zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzonymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów.
Przed wyjazdem z domu:
-
Sprawdźmy zabezpieczenia domu, zamknijmy okna i drzwi,odłączmy od prądu urządzenia elektryczne, zakręćmy kurki z gazem;
-
Porozmawiajmy z kimś zaufanym np. sąsiadem, aby zainteresował się mieszkaniem pod naszą nieobecność;
-
Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce.
Na cmentarzu zachowajmy czujność:
-
podczas sprzątania nagrobków pamiętajmy, że to złodziej będzie nas pilnował i czekał na dogodną dla niego sytuację. Odkładając torebkę w nieodpowiednie miejsce bez nadzoru nawet nie zdążymy się zorientować kiedy ją utracimy a wraz z nią dokumenty, pieniądze, telefon;
-
nie kuśmy złodziei poprzez zostawianie w samochodach na widocznym miejscu portfeli, telefonów oraz innych wartościowych rzeczy;
-
nie zabierajmy ze sobą dużej ilości pieniędzy na cmentarz. Każde święta to żniwa dla kieszonkowców;
-
jeżeli mamy taką możliwość przynieśmy kwiaty, wiązanki znicze w dniu świąt. Na cmentarzu również kradną;
-
Wybierając się do nekropolii ze starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci lub dziećmi, pilnujmy by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takiej sytuacji pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby. Uczmy swoich podopiecznych, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażaka, strażnika miejskiego.
W tym szczególnym czasie zachowajmy zasady bezpieczeństwa na drodze i bądźmy ostrożni by nie stać się ofiarą przestępców. Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.