Bezpieczna odległość między pojazdami
Zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami jest jednym z podstawowych przepisów prawa drogowego. Dostosowanie się do niego pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia kolizji lub wypadku drogowego. Bezpieczny odstęp pomiędzy pojazdami uzależniony jest, m.in. od warunków atmosferycznych oraz stanu nawierzchni.
Zgodnie z zasadami ustawy Prawo o Ruchu Drogowym kierowcy są zobowiązani do utrzymywania bezpiecznego odstępu pomiędzy pojazdami tak, aby w razie nagłego hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego auta móc uniknąć zderzenia. Pomimo tego obowiązku wielu kierujących niestety stosuje tzw. jazdę na zderzaku, co wielokrotnie jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji i kończy się zderzeniem z innym pojazdem.
Przypominamy, że odstęp ten jest zależny od:
- prędkości pojazdów: odstęp ten, wyrażony w metrach, został ustalony jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 140 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 70 m. Obowiązek ten dotyczy kierujących pojazdami poruszających się po autostradzie lub drodze ekspresowej.
- stanu i jakości hamulców oraz ogumienia w pojazdach,
- stanu nawierzchni,
- warunków atmosferycznych (opady śniegu, deszczu, występowania mgły, oblodzenie nawierzchni),
- charakteru pojazdu (osobowy, ciężarowy, ciągnik siodłowy z naczepą, pojazdy szczególnie długie i ciężkie).
Przy występowaniu złego stanu nawierzchni i/ lub niekorzystnych warunków atmosferycznych dystans między pojazdami należy zwiększyć adekwatnie do zagrożenia.