Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie na rowerze

Data publikacji 23.04.2021

Rower dla jednych jest sposobem na spędzenie wolnego czasu, dla innych stanowi środek komunikacji. Bez względu na to, w jakich celach korzystamy z jednośladu, zadbajmy o jego wyposażenie i pamiętajmy, dobra pogoda i sprzyjające warunki drogowe nie zwalniają z przestrzegania przepisów i znaków drogowych.

Obecna pogoda sprawia, że z dnia na dzień na drogach przybywa rowerzystów. W trosce o własne bezpieczeństwo, przed wyjazdem na drogę sprawdźmy stan techniczny jednośladu. Pamiętajmy też, że dobra pogoda i sprzyjające warunki drogowe nie zwalniają z przestrzegania przepisów i znaków drogowych.

Zanim wsiądziemy na rower, najpierw sprawdźmy jego wyposażenie. Każdy rower powinien posiadać:

  • lampę ze światłem białym lub żółtym selektywnym umieszczonym z przodu;

  • sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie;

  • lampę ze światłem czerwonym umieszczoną z tyłu (może być światło migające);

  • światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt;

  • przynajmniej jeden działający hamulec – ręczny lub nożny.

Wszędzie - nie tylko poza obszarem zabudowanym - zadbajmy o widoczność na drodze: bądźmy widoczni dla innych i sami zapewnijmy sobie dostateczną widoczność - szczególnie po zmroku i w porze nocnej. Korzystajmy z wyposażenia roweru, włączajmy oświetlenie w warunkach złej widoczności. Zaopatrzmy się w elementy odblaskowe: zawieszki, szelki, kamizelki, opaski, dzięki którym kierowca znacznie szybciej dostrzeże rowerzystę, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. W celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa, podczas jazdy na rowerze korzystajmy z kasku ochronnego.

Przejścia dla pieszych to miejsca, w których wszyscy kierujący mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności. Znajdując się w ich okolicy zmniejszmy prędkość aby mieć możliwość ustąpienia pierwszeństwa tym, którzy chcą przejść przez jezdnię.

Podczas jazdy rowerem zachowajmy kulturę jazdy, obserwujmy drogę i jej otoczenie. Nie wymuszajmy pierwszeństwa, manewr skrętu sygnalizujmy odpowiednio wcześnie, nie ścinajmy zakrętów. Warto pamiętać, że jeżeli jest wyznaczona droga/pas ruchu dla rowerów lub ciąg rowerowo – pieszy rowerzysta jest obowiązany z niego korzystać.

Powszechnie wiadomo, że chodnik jest przeznaczony dla pieszych. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;

  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Wybierając się na przejażdżkę rowerową unikajmy dróg ekspresowych i autostrad, ponieważ ruch rowerów jest na nich zabroniony. Pamiętajmy, stosując się do zasad bezpieczeństwa dajemy dowód na to, że jesteśmy świadomymi i odpowiedzialnymi użytkownikami dróg. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do przepisów drogowych aby jednośladem bezpiecznie dojechać do celu.

 

 

 

Powrót na górę strony