Bezpieczny pieszy w ruchu drogowym
W relacji kierujący – pieszy ważny jest wzajemny szacunek i odpowiedzialność oraz przestrzeganie przepisów drogowych. Kierujący zbliżając się do przejść dla pieszych powinni pamiętać o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i czujności. Osoby piesze muszą mieć na uwadze, że ich sposób korzystania z drogi również ma wpływ na poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Kim jest kierujący?
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, kierujący to osoba, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów, a także osoba, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojdynczo lub w stadzie.
Kim jest pieszy?
Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Jako kierujący powinniśmy wykazywać się przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, a przez to większą ostrożnością i skupieniem wobec pieszych. Zwłaszcza, gdy piesi przekraczają jezdnię korzystając z oznakowanych przejść dla pieszych. W tym miejscu osoba piesza powinna mieć pewność i poczucie, że może bezpiecznie przejść przez jezdnię. Zadaniem kierującego jest zachowanie szczególnej ostrożności gdy zbliża się do przejścia dla pieszych i zmniejszenie prędkości. Piesi muszą czuć się bezpiecznie na przejściu dla pieszych, jednak oni również mają obowiązki – nie powinni zapominać o upewnieniu się, czy do przejścia nie zbliża się z dużą prędkością pojazd. Wówczas nie warto ryzykować i wchodzić wprost przed niego. Dopiero gdy upewnimy się, że jest bezpiecznie, wchodźmy na pasy.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach, które należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo:
- Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych. Dzięki nim, pieszy jest widoczny ze znacznie dalszej odległości dla kierowców, dzięki czemu mają oni więcej czasu na ewentualną reakcję.
- Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi, by mieć możliwość dostrzec jadące z naprzeciwka samochody i w razie zagrożenia móc zareagować, odsunąć się jeszcze dalej od jezdni.
- Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
- Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.
- Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100m. Warto pamiętać, że w przypadku gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100m od wyznaczonego przejścia przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.
- Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
- Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne.
- Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.
Pieszemu zabrania się:
- wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych,
- wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
- przebiegać przez jezdnię,
- zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej porzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
- wchodzić na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ichrozpoczęto,
- przechodzić przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze niezależnie od tego w jakim charakterze uczestniczymy w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może przyczynić się do tragedii.