Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pieszy – równoprawny uczestnik ruchu drogowego

Data publikacji 29.09.2020

Piesi – niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - w przeciwieństwie do kierujących samochodami nie są osłonięci karoserią pojazdu, nie mogą liczyć na działanie poduszek powietrznych czy też pasów bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że pieszy jest równoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, co wiąże się z posiadaniem praw, ale również ciążą na nim pewne obowiązki.

Bezpieczeństwo pieszych na drodze zależy nie tylko od kierujących pojazdami, ale w dużej mierze od nich samych. Często wpatrzeni w telefon, wsłuchani w muzykę, oderwani myślami od tego co się wokół dzieje idziemy drogą, bez chwili zastanowienia przechodzimy przez jezdnię nie zdając sobie sprawy z zagrożenia w jakim stawiamy siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy musi pamiętać, że korzystając z drogi ma nie tylko prawa, ale również obowiązki i musi stosować się do pewnych zasad, m.in.:

  • pieszy obowiązany jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza;

  • pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi;

  • pieszych na chodnikach obowiązuje ruch prawostronny;

  • pieszy powinien przekraczać drogę jedynie w miejscach do tego wyznaczonych tj. na przejściach dla pieszych;

  • pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany do zachowania ostrożności;

  • nie wolno przebiegać przez jezdnię ani zwalniać kroku lub zatrzymywać się podczas przechodzenia przez jezdnię;

  • pieszemu nie wolno spacerować po torowiskach;

  • pieszemu nie wolno pokonywać barierek oddzielających ruch pieszy od ruchu pojazdów;

  • jeżeli przejście dla pieszych wyposażone jest w sygnalizację świetlną, to po otrzymaniu sygnału zielonego piesi równym krokiem przechodzą przez jezdnię, gdy światło zielone pulsuje, oznacza to, że zaraz pojawi się światło czerwone i należy szybko opuścić przejście. Gdy świeci się sygnał czerwony, nie wolno wchodzić na przejście. Sygnał świetlny jest często wyposażony w sygnał dźwiękowy dla osób niedowidzących i niewidomych;

  • pieszy po zmroku, poza obszarem zabudowanym obowiązany jest korzystać z elementów odblaskowych. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego poruszającego się po drodze jest w stanie szybciej zareagować – ominąć go, wyprzedzić czy zahamować.

Uwaga! Na drodze dwujezdniowej oraz w miejscu gdzie ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne.

Pamiętajmy o wzajemnym szacunku i życzliwości na drodze, ponieważ to nasza postawa kształtuje bezpieczeństwo na drogach.

 

 

 

 

Powrót na górę strony