Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemoc w rodzinie

Data publikacji 29.07.2020

Przemoc w rodzinie to zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie skierowane przeciwko członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody (psychiczne, fizyczne lub materialne). Nie wstydź się prosić o pomoc, jeśli Ty sam albo ktoś z Twoich bliskich jest ofiarą przemocy.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą przemocy ze strony członka rodziny, jeśli Twój partner/ka, dziecko lub inna osoba krzywdzi Ciebie lub Twoich bliskich nie wahaj się, szukaj pomocy. Pamiętaj, że przestępstwo przemocy w rodzinie jest ścigane z urzędu - Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć Niebieska Kartę.

Gdy czujesz, że bezpieczeństwo Twoje albo Twoich bliskich jest zagrożone – nie zastanawiaj się –natychmiast wezwij policję korzystając numeru alarmowego 112, czynnego całą dobę. Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na Policję, możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 lub wysyłając e-mail na adres niebieskalinia@niebieskalinia.info – konsultanci pomogą i powiedzą ci, co najlepiej zrobić w Twojej sytuacji.

Na terenie powiatu nidzickiego funkcjonuje kilkanaście instytucji świadczących pomoc ofiarom przemocy domowej. Poniżej zamieszczamy informator opracowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nidzicy, w którym zamieszczone są wszelkie dane teleadresowe jednostek oraz organizacji pozarządowych świadczących pomoc osobom i rodzinom dotkniętym przemocą w rodzinie.

Zgodnie z art. 207 Kodeksu kanego
§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1–2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

Przydatne linki:

 

https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-pomocy-dla-osob-dotknietych-przemoca-w-rodzinie

http://www.niebieskalinia.info/index.php/zadania-sluzb/57-policja

https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/osoby-dotkniete-przemoca-w-rodzinie

Przypominamy jednak, że zgodnie z art. 234 k.k. - podlega karze osoba, która przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawie o przestępstwo bądź wykroczenie, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia.

Powrót na górę strony