Debata społeczna - „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”
Metody działania oszustów i naciągaczy, bezpieczeństwo seniorów jako uczestników ruchu drogowego, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – między innymi o tym wczoraj w Szkotowie podczas debaty społecznej pod hasłem „Senior bezpieczny w domu i na drodze” rozmawiali z osobami starszymi nidziccy policjanci.
Wczoraj (12.12.2019 r.) w Klubie Seniora w Szkotowie odbyła się debata społeczna z cyklu pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Nidzicy. Jej głównym celem było włączenie obywateli w wypracowanie propozycji rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa seniorów. Jako pierwsza głos zabrała asp. szt. Izabela Demska, która przywitała wszystkich, w kilku słowach wprowadziła uczestników spotkania do tematyki zorganizowanej debaty oraz czuwała naj jej prawidłowym przebiegiem.
Następnie I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy - mł.insp. Krzysztof Kunicki przedstawił uczestnikom narzędzie jakim jest funkcjonująca w całej Polsce Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Zaznaczył, że dzięki niej społeczeństwo ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. W trakcie wypowiedzi podkreślił, że każda niepokojąca sytuacja, powinna być zgłoszona na Policję za pośrednictwem numeru alarmowego 112, KMZB, czy bezpośrednio dzielnicowemu uczestniczącemu w debacie – mł.asp. Przemysławowi Rychcikowi,z którym można skontaktować się np. przez aplikację „Moja Komenda”.
Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji na temat najbardziej znanych metod, jakimi posługują się oszuści wyłudzający pieniądze od osób starszych. Wykorzystując spoty poświęcone prezentowanej tematyce sierż. Alicja Pepłowska omówiła najbardziej znaną w Polsce metodę „na wnuczka” oraz sposób działania osób podszywających się pod pracowników energetyki. Debata była także doskonałą okazją do tego, aby przekazać informacje ostrzegawcze jak nie stać się ofiarą oszustów i przypomnieć osobom starszym o wzmożonej czujności wobec obcych, którzy powołując się na więzy rodzinne próbują wyłudzić od nich oszczędności.
Kolejnym punktem debaty było bezpieczeństwo seniorów jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego asp. Jacek Zbrzyzny omówił m.in. podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz istotę noszenia odblasków poza terenem zabudowanym.
Po prelekcjach policjantów, seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji, zadawali pytania oraz mówili o niepokojących sytuacjach, z którymi spotykają się w swoim miejscu zamieszkania, np. przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy czy zaśmiecanie plaży nad jeziorem. Na zakończenie, uczestnicy spotkania wypełnili ankiety mające na celu wypracowanie wniosków przydatnych do podejmowania skutecznych działań na rzecz bezpieczeństwa seniorów oraz otrzymali drobne upominki.