Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozmawiali z nastolatkami o odpowiedzialności karnej i doborze do służby w Policji

Data publikacji 26.11.2019

Policjantka i dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji spotkali się z uczniami klas pierwszych Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy. Funkcjonariusze rozmawiali z młodzieżą o odpowiedzialności karnej za popełnione czyny i o tym jak postępować, aby nie popaść w konflikt z prawem. Podczas wizyty mundurowych młodzież poznała również proces doboru do służby w Policji.

Odpowiedzialność karna nieletnich oraz dobór do służby w Policji to tematy przewodnie profilaktyczno – informacyjnych spotkań z uczniami klas pierwszych Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy, które odbyły się w ubiegłym tygodniu. Uczniowie dowiedzieli się od funkcjonariusza prowadzącego spotkanie kiedy odpowiadają za popełniony czyn, jakie mogą być tego konsekwencje prawne, ale również które zachowania są przejawami demoralizacji, a które czynami karalnymi według Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Uczniowe poznali katalog środków wychowawczych i poprawczych, który może być zastosowany wobec osoby nieletniej.

Głównym celem spotkań z nastolatkami było kształtowanie pozytywnych postaw i podniesienie świadomości karnej za popełnione czyny. Podczas rozmów policjanci chcieli uczulić młodych ludzi na to co robią teraz, gdyż konsekwencją nierozważnego zachowania może być problem ze znalezieniem pracy w przyszłości.

W drugiej części spotkania młodzież poznała zawód policjanta, proces doboru do służby w Policji. Policjanci zaprezentowali krótką charakterystykę każdego z etapów rekrutacji oraz wymagania stawiane kandydatom. Zadawane przez młodych ludzi pytania były dowodem na to, że poruszana tematyka wzbudziła ich zainteresowanie. W 10 zrealizowanych spotkaniach wzięło udział blisko 150 uczniów.

 

Przypomnijmy, służbę w Policji może pełnić:

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, nie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,

  • posiadający co najmniej średnie wykształcenie,

  • korzystający z pełni praw publicznych,

  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,

  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących procesu rekrutacji można uzyskać na stronie internetowej www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl.

Powrót na górę strony