„Bezpieczna droga do szkoły”
Dzisiaj od rana na terenie naszego powiatu jak również w całym województwie trwają działania policyjne pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Najważniejszym celem tego przedsięwzięcia jest poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, oraz kształtowanie prawidłowych nawyków komunikacyjnych. Swoje uwagi na temat bezpieczeństwa dzieci w drodze do i ze szkoły można też zgłaszać przy pomocy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Dzieci i młodzież stanowią liczną grupę użytkowników dróg. Najbardziej narażone na wszelkie niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym są dzieci najmłodsze, które nie posiadają jeszcze wystarczającej wiedzy i umiejętności na temat bezpiecznego korzystania z dróg. Szczególnie niebezpiecznymi sytuacjami są przekraczanie jezdni, poruszanie się po jezdni w przypadku braku chodnika lub pobocza, oraz oczekiwanie w wyznaczonych miejscach na przyjazd autobusów.
Policyjne działania mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży. Podczas prowadzonych działań policjanci pełnią służby na przejściach dla pieszych w pobliżu szkół. Ich obecność ma przypomnieć kierowcom o konieczności zmniejszenia prędkości w tych miejscach i zachowania szczególnej uwagi, a uczniom o bezpiecznym przekraczaniu jezdni.
Funkcjonariusze kontrolują również autokary (tzw. gimbusy), którymi uczniowie dojeżdżają do swoich szkół. Pojazdy przewożące dzieci muszą być sprawne technicznie i prawidłowo wyposażone. Wzmożone działania mają przyczynić się do wyeliminowania pojazdów, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu i porządkowi w ruchu drogowym, oraz kierowców będących pod wpływem alkoholu. Kontrolom poddawane są nie tylko autobusy ale również samochody osobowe w których przewożone są dzieci. Policjanci sprawdzają czy dzieci zapięte są w pasy bezpieczeństwa oraz czy stosownie do wzrostu przewożone w fotelikach czy innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci.
Współczesna technika daje nam również możliwość anonimowego informowania policji o różnego rodzaju zagrożeniach. Aplikacja „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” to narzędzie do bardzo szybkiego i sprawnego komunikowania się z Policją bez wychodzenia z domu. Jej budowa pozwala bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, korzystać z niej każdemu obywatelowi – w przypadku wątpliwości dotyczących poruszania się po mapie i dodawania zgłoszeń, internauci mogą skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej na tej samej stronie.
Jeżeli widzisz niebezpieczeństwo zagrażające dzieciom i młodzieży, coś cię niepokoi, bądź w twoim otoczeniu występują uciążliwe dla ciebie sytuacje lub nieprawidłowości to sięgnij po KMZB.
Oto kilka krótkich i podstawowych zasad bezpieczeństwa, które warto przypomnieć sobie razem z dzieckiem np. podczas drogi do szkoły:
1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź "na skróty” przez miejsca ustronne.
2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
5. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.
6. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.
7. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.
8. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.
9. Jeśli nieznajomy zaproponuje powózkę do domu, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu.
Pamiętajmy, że uwrażliwienie dziecka na czyhające niebezpieczeństwa powoduje wzrost jego świadomości, a tym samym pozwoli uniknąć nieprzewidzianych, często niebezpiecznych sytuacji. Tylko wspólne działania mogą przynieść oczekiwany efekt jakim jest wzrost poczucia bezpieczeństwa.