Pamietaj o bezpieczeństwie na zamarzniętych zbiornikach wodnych!
Zamarznięty staw czy jezioro pobudza wyobraźnię nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Przebywanie na zamarzniętych zbiornikach wodnych nawet podczas dużego mrozu nie daje nam pewności bezpieczeństwa. Teraz gdy temperatury dobowe znacznie się wahają, lód traci swoją grubość i strukturę. Poruszanie się po nim może zakończyć się tragicznie.
Panujące podczas ostatnich dni bardzo niskie temperatury spowodowały, że zbiorniki wodne pokryły się lodem. Należy pamiętać o tym, że lód jest bardzo zdradliwy, bo trudno ocenić jego grubość, w każdym momencie może się załamać.
Dlatego zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i pamiętajmy, że poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie!
Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na zamarzniętym zbiorniku. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek. Pamiętajmy, że w przypadku załamania się lodu przy niskich temperaturach nawet w kilka minut dochodzi do wychłodzenia organizmu, utraty przytomności i śmierci.
Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, by przestrzegali swoje pociechy przed takimi zabawami. Wędkarze, którzy łowią ryby z lodu powinni doposażyć się w odpowiedni ubiór oraz przyrządy, które w czasie załamania lodu pomogą wydostać się z wody.
Policja przypomina:
Najbezpieczniejsza zabawa jest na lodowiskach nadzorowanych. Korzystając z naturalnych zbiorników wodnych, pamiętajmy:
-
Lód musi być wcześniej sprawdzony przez osoby dorosłe pod względem jego grubości, pęknięć, ubytków. Uważajmy, bo pod przysypanym śniegiem lodem mogą znajdować się zdradliwe przeręble.
-
Lód powinien mieć co najmniej 10 cm grubości.
-
Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, rzeki i jeziora.
-
Nie wchodźmy na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma.
-
Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby. Gwarantuje to zapewnienie pomocy w przypadku załamania się lodu.
-
Jeśli usłyszymy, że lód pęka, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
Gdy załamie się lód:
-
Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, w miarę możliwości przed rozpoczęciem akcji ratunkowej wezwij pomoc dzwoniąc na telefon alarmowy: 997 lub 112.
-
Należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli na miejscu są inne osoby zapewnij sobie ich pomoc.
-
Ratując osobę, pod którą załamał się lód najlepiej jest podczołgać się do niej. Nie biegnijmy, gdyż może to spowodować dalsze załamywanie się lodu.
-
Osoba tonąca nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej w takim przypadku położyć się płasko, rozłożyć szeroko ręce i starać się wsunąć na lód. Jeżeli to się udało, to dalej należy poruszać się w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie. Jeżeli na miejscu są osoby ratujące należy stosować się do ich wskazówek.
-
Do ratowania wykorzystajmy rzeczy będące w zasięgu ręki, np. długi szalik czy gałąź. Ostrożnie podajmy poszkodowanemu drugi koniec i bezpiecznie wyciągnijmy na lód.
-
Pamiętajmy, że człowiek w lodowatej wodzie może przeżyć tylko kilka minut.