Nadchodzi fala silnych mrozów! Pomóżmy ten czas przetrwać osobom bezdomny i samotnym. Reagujmy!
Dzisiejsza noc pokazała nam, ze zima jeszcze nie pożegnała się z nami na dobre. Słupki rtęci oscylowały w okolicach - 10 stopni Celsjusza. Dla osób bezdomnych, niepełnosprawnych, bądź w trudnej sytuacji życiowej to niebezpieczny okres. Policjanci apelują o reagowanie w sytuacjach, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Jeden telefon może uratować czyjeś życie!
Pomimo, iż od jesieni policjanci prowadzą wzmożone działania pod kątem osób narażonych na wychłodzenia, nadal liczymy na pomoc i reakcję społeczeństwa. By przeciwdziałać tym zdarzeniom od początku listopada policjanci prowadzą wzmożone działania pomocowe. Polegają one na dotarciu do miejsc przebywania osób bezdomnych i udzielanie tym osobom niezbędnej pomocy i informacji o schroniskach, noclegowniach i jadłodajniach. Policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi prowadzą stałe kontrole ogrodów działkowych, pustostanów, klatek schodowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Z kolei informacje o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą być narażone na wychłodzenie organizmu, przekazywane są pracownikom socjalnym.
Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek, nieporadność życiową lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa.
Apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. Nie wahajmy się przedzwonić pod numer alarmowy , gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Nie przechodźmy obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu. Osoby takie nie odczuwają niskich temperatur i są szczególnie narażone na wychłodzenie. Każde przekazane zgłoszenie nie rodzi dla osoby zgłaszającej żadnych konsekwencji, połączenie jest bezpłatne, a przekazana informacja będzie natychmiast sprawdzana. Liczy się szybka i zdecydowana reakcja! W ten sposób możemy komuś uratować życie.
Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.