Szybko, sprawnie, bliżej ludzi - nowy wymiar pracy dzielnicowych
MSWiA przygotowało program „Dzielnicowy bliżej nas”, który w znacznym stopniu zmienia pracę policjanta w terenie. Dzielnicowy ma być „łącznikiem” między obywatelem a policją i więcej czasu ma spędzać w terenie, a nie za biurkiem. W komunikacji ze społeczeństwem pomóc ma również specjalnie stworzona aplikacja „Moja komenda”.
Program „Dzielnicowy bliżej nas”, którego pomysłodawcą jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wdrażany jest przez nidzickich policjantów. Jego głównym założeniem jest wzmocnienie roli dzielnicowego w społeczeństwie i wyjście policjantów zza biurek. Funkcjonariusze mają zacieśniać współpracę ze społeczeństwem i diagnozować ich oczekiwania w obszarze szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Nowa koncepcja pracy ma spowodować, że dzielnicowy będzie znaną i rozpoznawalną osobą przez środowisko w którym pracuje.
Dla ułatwienia kontaktu z dzielnicowym stworzono specjalną aplikację „Moja komenda”. Jest to baza danych zawierająca informację o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów oraz dane kontaktowe do wszystkich dzielnicowych w całym kraju.
W Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy funkcjonuje Rewir Dzielnicowych, w którym pracuje 8 dzielnicowych. Trzech pełni służbę na terenie miasta Nidzica, dwóch na terenie gminy Kozłowo i po jednym w gminach Nidzica, Janowo i Janowiec Kościelny. Ich praca ukierunkowana jest na rozpoznawanie zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan porządku i bezpieczeństwa publicznego. Dzielnicowi w ramach swoich kompetencji prowadzą nadzór nad rodzinami objętymi procedurą „Niebieskiej Karty” oraz uczestniczą w spotkaniach roboczych Zespołów Interdyscyplinarnych. Realizują szereg programów profilaktycznych, a także inicjują oraz uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Na stronie nidzica.policja.gov.pl w zakładce „Twój dzielnicowy” znajduje się wykaz wszystkich dzielnicowych pracujących na terenie powiatu nidzickiego. Przy każdym z nich widnieje numer telefonu komórkowego oraz adres mailowy. Dane te mają ułatwić kontakt z dzielnicowym, jednakże nie służą one do składania zawiadomienia o przestępstwie, wykroczeniu czy tez petycji lub skarg.