Bezpieczne ferie - wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo
W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjanci z naszego powiatu będą szczególnie czuwali nad bezpieczeństwem dzieci. Jeszcze przed rozpoczęciem zimowego wypoczynku funkcjonariusze podejmują działania profilaktyczne. Podczas spotkań edukacyjnych omawiają zagrożenia z jakimi dzieci mogą się spotkać w tym okresie oraz przypominać zasady bezpieczeństwa, których stosowanie pozwoli im takich sytuacji uniknąć.
Dzieci spędzające ferie w miejscu zamieszkania, pozostawione często bez właściwej opieki dorosłych, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Najczęściej są to zagrożenia wynikające z łamania podstawowych zasad bezpieczeństwa, związane z niewłaściwą zabawą, w nieodpowiednim miejscu, z nawiązywania kontaktów z osobami nieznajomymi (zarówno za pośrednictwem Internetu jak i w Realu), z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Bywa, ze dzieci nudząc się wkraczają na drogę przestępstwa.
Drodzy Rodzice !
W tych dniach Wasze pociechy wyjadą na zimowiska, część z nich pozostanie w domu, ale wszyscy z pewnością będą doskonale bawić się korzystając z zimowej aury. Nie zapomnijcie o ich bezpieczeństwie, przypominajcie o jego zasadach, bądźcie wzorem do naśladowania. Zimowe spacery i wycieczki wykorzystajcie jako okazje do bliższego kontaktu z dzieckiem, a przy okazji zaobserwowanych sytuacji wskazujcie sposoby bezpiecznych zachowań, unikania zagrożeń oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
GDZIE, W CO I Z KIM BAWIĄ SIĘ NASZE DZIECI ?
Gdy spadnie śnieg, chwyci mróz miejsc do zabaw na powietrzu nie brakuje. Na górkach, lodowiskach robi się tłoczno. Jazda na łyżwach, sankach, rzucanie śnieżkami to wspaniała zabawa. Jednak czy zawsze bezpieczna? Corocznie podczas ferii zimowych dochodzi do utonięć, wypadków podczas doczepiania się sankami do pojazdów lub zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni. Równie często zdarzają się u dzieci uszkodzenia ciała spowodowane uderzeniem zbitym, zanieczyszczonym śniegiem. Uczulajmy nasze dzieci na to, aby nie tylko w domu bawiły się bezpiecznie. Zamarznięty staw, kruchy lód, to nie jedyne zagrożenia. Dni wolne od nauki, brak nadzoru dorosłych często sprzyjają pierwszym kontaktom z alkoholem i narkotykami.
Niezwykle ważne jest, aby dzieci informowały o tym, gdzie będą się bawić, jaka to będzie zabawa, w czyim towarzystwie. Pozwoli nam to przewidzieć pewne zagrożenia i w porę im zapobiec. Pamiętajmy, zimą wcześnie robi się ciemno, dlatego ustalmy wspólnie godzinę powrotu dzieci do domu i spowodujmy, aby nasze dzieci były widoczne na drodze i wyposażmy je w elementy odblaskowe.
Bezpieczne ferie w miejscu zamieszkania
Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców. Dlatego:
- nauczmy nasze pociechy, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych ludzi do domu;
- dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu;
- na placach zabaw, w parkach czy skwerach dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy „uczulić” dziecko, że nie wolno mu rozmawiać z obcymi, ani oddalać się w ich towarzystwie.
- wytłumaczmy naszej latorośli, aby unikała niebezpiecznych miejsc – pokryte lodem rzeki czy jeziorka mogą być bardzo zdradliwe, a zabawa może zakończyć się utratą zdrowia czy życia;
- warto również przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach;
- widząc ślizgające się dzieci w pobliżu ulicy należy im zwrócić uwagę i nie tylko wtedy, gdy wśród nich jest nasze dziecko. W tej sytuacji obojętność i brak reakcji osoby dorosłej mogą doprowadzić do tragedii.
- rodzice nastolatków, które udają się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.
Bezpieczna podróż samochodem
Zimowe warunki panujące na drodze należą do bardzo niebezpiecznych. Oblodzona nawierzchnia, opady atmosferyczne, ograniczona widoczność, zatłoczone drogi i parkingi to tylko niektóre z utrudnień powodowanych przez zimową aurę. Dlatego:
- w czasie podróży autem pamiętajmy o bezpieczeństwie własnym i przewożonych pasażerów, dostosujmy jazdę samochodem do warunków pogodowych;
- przygotujmy auta do zimy, planując wyjazd, sprawdźmy uprzednio ich stan techniczny;
- przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że brawura, brak wyobraźni, alkohol, niestosowanie się do przepisów kodeksu drogowego i zły stan techniczny pojazdu to najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji;
- również jako piesi, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przechodźmy przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych. Wcześniej zapadający zmrok powoduje ograniczenie widoczności dla kierowców, więc bądźmy widoczni i bezpieczni na drodze!
- unikajmy odludnych parkingów i poboczy dróg, korzystać z parkingów przy restauracjach, barach, motelach, przy stacjach benzynowych oraz z dobrze oświetlonych parkingów miejskich;
- opuszczając samochód nawet na chwilę pamiętajmy, aby nie zostawiać kluczyków w stacyjce, a dokumenty, portfele z pieniędzmi i cenne przedmioty nośmy stale przy sobie, pamiętać o zamknięciu okien i drzwi.
Bezpieczna podróż pociągiem
- Chroń swój bagaż podczas wsiadania i wysiadania, łatwo możesz stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.
- Zwracaj szczególną uwagę na swoje pieniądze i dokumenty oraz na bagaż.
- Staraj się nie podróżować samotnie, unikać pustych przedziałów i dosiadania się do pojedynczych osób, staraj się nie spać w trakcie podróży.
- Opuszczając przedział, ani na chwilę nie pozostawiać bagażu bez opieki.
- Nie opowiadaj przygodnym znajomym jakie prezenty wieziemy bliskim i ile pieniędzy mamy przy sobie
Wyjeżdżasz na ferie zabezpiecz mieszkanie
- Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd.
- Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy”.
- Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką!
Bezpiecznie autobusem
Niektóre z dzieci skorzystają z form zorganizowanego wypoczynku - wyruszą na zimowiska czy wycieczki. By zapewnić im bezpieczną, często daleką podróż policjanci drogówki będą kontrolować autokary, ich stan techniczny, tachografy. Zwrócą także uwagę na dobór miejsc postojowych. Skontrolują stan trzeźwości kierowców. Zachęcamy, by zgłaszać potrzebę skontrolowania autokaru z kilkudniowym wyprzedzeniem. Oto numery telefonów do wszystkich jednostek Policji, pod którymi można umówić się na kontrolę autokaru:
Potrzebę skontrolowania autobusu można zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem i nie później niż 3 dni przed planowanym wyjazdem.
W przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu technicznego autokaru bądź stanu psychomotorycznego kierowcy zagrażającemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym należy dzwonić pod numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego).
WYKAZ TELEFONÓW DO JEDNOSTEK POLICJI i WITD,
gdzie można zgłaszać potrzebę kontroli autobusów:
KMP Olsztyn Wydział Ruchu Drogowego 89-522-38-80 lub 997 |
Inspekcja Transportu Drogowego w Olsztynie mail: sekretariat@witd.olsztyn.pl |
KMP Elbląg Wydział Ruchu Drogowego 55 230 15 99, 55 230 15 90 |
KPP Lidzbark Warmiński 89 767 72 00 |
KPP Bartoszyce 89 76 28 200 |
KPP Mrągowo 89 741 92 00 , 89 741 92 44 |
KPP Braniewo 55 244 02 00 |
KPP Nidzica 89 625 02 00 |
KPP Działdowo 23 698 02 00 |
KPP Nowe Miasto Lubawskie 56 474 42 00 |
KPP Ełk 87 621 82 00 |
KPP Olecko 87 520 72 00 |
KPP Giżycko 87 429 92 56 , 87 429 92 40 |
KPP Ostróda 89 642 72 64 , 89 642 72 67 |
KPP Gołdap 87 615 54 00 |
KPP Pisz 87 425 42 00 , 87 425 42 40 |
KPP Iława 89 640 72 51 |
KPP Szczytno 89 623 22 34 , 89 623 22 31 |
KPP Kętrzyn 89 752 92 00, 89 752 92 55 |
KPP Węgorzewo 87 427 04 00, 997 |
Sprawdź autobus w Internecie
„Bezpieczny autobus” to e-usługa realizowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pod adresem: www.bezpiecznyautobus.gov.pl można szybko i łatwo sprawdzić informację o autobusie lub autokarze. Wystarczy podać numer rejestracyjny, by uzyskać informację o pojeździe. W Internecie sprawdzimy m.in. czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, badania techniczne, jaka jest liczba miejsc czy masa pojazdu. Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze.