4 zdarzenia drogowe z udziałem pieszych – wszyscy nietrzeźwi
Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzeń drogowych, w których doszło do potrąceń pieszych. Trzy z nich miały miejsce w Nidzicy, jedno w Kozłowie. Ich wspólny mianownik to nietrzeźwi piesi, oraz przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Policjanci apelują do kierowców jak i pieszych o wzmożoną ostrożność i większe skupienie na drodze.
Okres jesienno – zimowy jest bardzo trudny dla wszystkich użytkowników dróg. Co roku o tej samej porze przychodzi nam zmierzyć się ze słabą widocznością na drodze, zmiennymi warunkami atmosferycznymi, śliskimi nawierzchniami jezdni, mgłami i szybko zapadającym zmrokiem. Tylko przez ostatnie 4 dni na terenie nidzickiego powiatu doszło do 4 zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych pieszych. Policjanci przypominają, że wystarczy posiadać tylko jeden element odblaskowy, aby zminimalizować skutki wypadku, natomiast kierowcy powinni przede wszystkim zdjąć nogę z gazu, a piesi zaś korzystać z przejść.
Do pierwszego zdarzenia doszło w piątek po południu w Kozłowie. 45-letni mieszkaniec tej miejscowości w trakcie przechodzenia w miejscu niedozwolonym, nie zachował należytej ostrożności w wyniku czego wtargnął pod nadjeżdżającego volkswagena. Kierowca pojazdu był trzeźwy, natomiast pieszy wydmuchał 1,5 promila. Sprawca z ogólnymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala w Działdowie. Jeszcze tego samego dnia opuścił szpital.
Policjanci wyjaśniają okoliczności kolejnego zdarzenia drogowego, które miało miejsce nad ranem w niedzielę w centrum Nidzicy. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że doszło tam do potrącenia 19-latka. Kierowca, bmw biorący udział w tym zdarzeniu był trzeźwy. Mężczyzna z obrażeniami kręgosłupa i miednicy trafił do szpitala w Działdowie. Badanie stanu trzeźwości pieszego wykazało 0,7 promila alkoholu w organizmie.
Tego samego dnia w południe na ul. 1-go Maja w Nidzicy doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Na przejście dla pieszych wbiegł 57-leni mężczyzna wprost pod prawidłowo jadącego nissana. W tym przypadku skończyło się tylko na powierzchownych obrażeniach nidziczanina. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości obu uczestników zdarzenia. Kierowca był trzeźwy, natomiast pieszy miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie.
Wczorajsze kolejne zdarzenie z udziałem pieszego wyglądało bardzo podobnie jak pozostałe. Kilkanaście minut po 16-tej nidziccy policjanci otrzymali zgłoszenie o potrąceniu pieszego na ul. Kościuszki w Nidzicy. Z ustaleń policjantów wynika, że 31-letni nidziczanin wszedł w miejscu niedozwolonym wprost pod nadjeżdżające audi. Kobieta kierująca autem była trzeźwa, natomiast pieszy miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna przewieziony do szpitala w Działdowie z ogólnymi potłuczeniami, pozostał na obserwacji.
Jak wynika z danych Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, najczęściej do wypadków z osobami pieszymi dochodzi na obszarze zabudowanym, jednak skutki potrąceń przez pojazdy mechaniczne są znacznie poważniejsze na terenach niezamieszkałych – tam gdzie brak chodników (niekiedy i pobocza) zmusza pieszego do wejścia na jezdnie, co przy złej widoczności oraz zwykle większej prędkości pojazdów z reguły kończy się jego śmiercią. Dowodem na to są statystyki. W 2014 roku w Polsce na 100 wypadków odnotowanych w terenie niezabudowanym w prawie co trzecim ginął człowiek, natomiast w obszarze zabudowanym – w co jedenastym.
Od 31.08.2014 roku piesi poruszający się po zmierzchu, poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia odblasku w sposób widoczny dla innych uczestników dróg, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Prawo pozwala policjantom karać pieszych za brak takiego odblasku kwotą do 100 zł. Warto jednak zainwestować dużo mniejsze pieniądze w odblask i nie ponosić ryzyka utraty zdrowia bądź nawet życia.
W ubiegłym roku z chwilą wejścia w życie nowych przepisów o noszeniu odblasków, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy w ramach kampanii „Zabłyśnij” rozdawali za darmo elementy odblaskowe pod hasłem „Nie płać mandatu, przyjdź po odblask”.
„ Akcja ta skierowana była do wszystkich osób poruszających się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu” – mówi kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Nidzicy asp. szt. Kazimierz Karniewski. Odblask otrzymywały osoby, które same przyszły po niego do komendy. Odwiedzały nas osoby, które aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu biegając, uprawiających nordic walking, jeżdżąc na rowerze. O odblaski prosili również seniorzy zarówno dla siebie jak i dla wnuków, oraz kobiety przyczepiające odblaski do swoich torebek. Zainteresowanie naszą kampanią było tak ogromne, że postanowiliśmy po miesiącu wznowić akcję. W sumie rozdaliśmy kilkaset opasek odblaskowych w bardzo krótkim czasie – dodaje asp. szt. K. Karniewski.
Na terenie powiatu nidzickiego w ubiegłym roku doszło do 16 przypadków potrąceń pieszych. W bieżącym roku liczba jest bardzo zbliżona – na chwilę obecną odnotowano 14 takich zdarzeń drogowych (stan na 15 grudnia 2015 r.).
Policjanci apelują do kierowców i pieszych o wzmożoną ostrożność w szczególności w okresie przedświątecznym, gdzie występuje wzmożony ruch kołowy jaki i pieszy. Z uwagi na okres jesienno - zimowy, wiążący się z pogorszeniem warunków atmosferyczno - drogowych tj. w szczególności opady deszczu i śniegu, szybko zapadający zmrok, powstawanie gęstych mgieł oraz śliskie nawierzchnie jezdni zwracamy się z apelem:
- do pieszych uczestników ruchu drogowego - o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas poruszania się po drogach, szczególnie w trakcie przechodzenia przez jezdnię lub w trakcie korzystania z ciągów bez wyodrębnionych chodników. Apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych zapewniających lepszą postrzegalność przez kierujących oraz unikanie stosowania jednolitych ciemnych ubiorów.
- do kierujących pojazdami mechanicznymi - o przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym, w szczególności w zakresie dostosowywania prędkości jazdy do warunków drogowych, należytej obserwacji przedpola jazdy w trakcie zbliżania się do przejść dla pieszych, korzystania z pasów bezpieczeństwa, w tym również przez pasażerów, przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych - apelujemy o powstrzymywanie się od jazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków o podobnym działaniu.