Policjanci debatowali z przyszłymi kierowcami
„Bezpieczny kierowca = bezpieczny pieszy. Równi w ruchu drogowym” to temat debaty społecznej która odbyła się w Ośrodku Szkolenia Kierowców w Nidzicy. Głównym założeniem tego spotkania było uświadomienie przyszłym kierowcom bezpiecznego korzystania ze wspólnej płaszczyzny jaka jest ruch drogowy.
Policjanci wspólnie z instruktorami z Prywatnego Ośrodka Szkolenia Kierowców Nidzicy zorganizowali debatę społeczną dla słuchaczy kursu na prawo jazdy. Funkcjonariusze przedstawili analizę stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu nidzickiego, w trakcie której poruszanych było wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem wszystkich użytkowników dróg. Kursanci wspólnie z policjantami dokonywali analizy przyczyn i skutków wypadków, które miały miejsce na naszym terenie w ciągu ostatnich kilku lat. Z pewnością w duży stopniu na postrzeganie tego zagadnienia wpłynęły zdjęcia, które przedstawiały wraki samochodów biorących udział w wypadkach samochodowych.
Spotkanie miało na celu zdiagnozowanie problemów i oczekiwań społeczeństwa oraz wypracowanie modelu współpracy policji i samorządów na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu nidzickiego.
„Nie ma równych i równiejszych”. Każdy ma swoje prawa
Bezpieczeństwo osób pieszych to jedno z priorytetowych zadań Policji. To właśnie ta grupa uczestników ruchu drogowego jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Pieszy nie bez powodu zwany jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie ma on żadnych środków ochrony osobistej, poza własnym rozsądkiem oraz przepisami prawnymi, które nakładają na niego zarówno obowiązki jak i nadają mu określone uprawnienia.
Odnotowuje się trend wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego, który odzwierciedla się w braku poszanowania innych uczestników ruchu, przy jednoczesnym uzurpowaniu sobie pewnych uprawnień oraz „nadawaniu” sobie niczym nie popartych przywilejów. Ponadto brak zainteresowania podstawowymi przepisami regulującymi zachowania w ruchu drogowym, a także ignorowanie obowiązków nakładanych przez ustawodawcę często skutkują poważnymi sytuacjami na drogach i ulicach miast.
Założeniem Programu jest uświadomienie wszystkim uczestnikom bezpiecznego korzystania ze wspólnej płaszczyzny jaką jest ruch drogowy. Każdy z nich ma inne uprawnienia oraz obowiązki, natomiast wspólnym prawem wszystkich jest poczucie bezpieczeństwa. Nie jest to żaden przywilej przypisany jednej z grup, a właśnie zasadnicze prawo każdej z nich. Zarówno kierowcy jak i piesi muszą zwrócić uwagę, na fakt równości między nimi, którego odzwierciedleniem powinno być wzajemne poszanowanie, podejmowanie bezpiecznych zachowań, nie tylko we własnym, ale też w interesie wszystkich innych uczestników ruchu.