Za bezpodstawne wezwanie służb odpowiedzieli przed sądem
Policjanci wzywani są do różnych interwencji, ale niestety w wielu przypadkach ich pomoc nie jest potrzebna. Przypominamy, nieuzasadnione wezwanie policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. O konsekwencjach prawnych i finansowych przekonało się dwóch mieszkańców powiatu nidzickiego, którzy zostali ukarani wyrokiem nakazowym przez sąd za bezpodstawne wezwanie policjantów.
Niestety, wciąż zdarzają się przypadki zgłoszeń, które okazują się całkowicie bezzasadne i są motywowane np. nudą, chęcią żartu, złośliwością wobec sąsiada lub zwyczajną nieodpowiedzialnością.
W maju 2025 r. dwóch mieszkańców powiatu nidzickiego chcąc wywołać niepotrzebną czynność funkcjonariuszy Policji przekazało fałszywe informacje operatorowi numeru alarmowego 112. W pierwszym przypadku, 46-letni mężczyzna poinformował funkcjonariuszy o wszczynaniu awantury przez sąsiada, co w rzeczywistości nie miało miejsca. Natomiast sytuacja zgłoszona przez 42-latka dotyczyła znajdowania się przez niego w okolicznościach zagrażających jego życiu i zdrowiu, czego nie potwierdzili policjanci podczas interwencji.
Funkcjonariusze w obu sprawach sporządzili dokumentację, na podstawie której zostało wszczęte postępowanie o wykroczenie z artykułu 66 kodeksu wykroczeń. Sąd Rejonowy w Nidzicy, na podstawie zgromadzonych materiałów, wydał wyroki nakazowe, w których uznał osoby zgłaszające bezpodstawne interwencje winnymi popełnionego czynu. Wobec 46-latka Sąd wymierzył karę grzywny w wysokości 500 zł. Natomiast 42-latka zobowiązał do wykonania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 40 godzin. Ponadto, wobec obu obwinionych została orzeczona nawiązka w wysokości 500 zł na rzecz Komendy Powiatowej Policji W Nidzicy.
Bezpodstawne wezwanie służb to nie żart, a wykroczenie
Ostrzegamy „ żartownisiów”, że zawsze będą musieli ponieść konsekwencje fałszywych zgłoszeń. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, blokując telefon alarmowy uniemożliwiają połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb ratowniczych do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą one być tam, gdzie taka pomoc jest realnie konieczna.
Zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń „Kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł”.