Seniorka bezpiecznie wróciła do najbliższych
Nidziccy policjanci pomogli dotrzeć do domu pewnej seniorce z Nidzicy, która opuściła miejsce zamieszkania i z powodu problemów z pamięcią nie była w stanie sama wrócić. Co zrobić, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji? Sprawdzą się proste rozwiązania, które mogą zaoszczędzić wiele cierpienia i nerwów naszych i bliskiej nam osoby. Przeczytajcie nasze rady, które mogą okazać się pomocne w codziennym życiu z seniorem cierpiącym np. demencję starczą.
We wtorek (17.06.2025 r.) około godz. 21:00 do nidzickich policjantów zgłosiła się mieszkanka Nidzicy, która oświadczyła, że będąca z nią obca jej kobieta w podeszłym wieku zjawiła się na jej posesji z prośbą o pomoc w dotarciu do swojego domu. Seniorka niestety nie pamiętała swoich danych personalnych i miejsca zamieszkania.
W toku czynności policjanci ustalili tożsamość i adres kobiety oraz osobę dla niej najbliższą. Seniorka nie potrzebowała pomocy medycznej i niezwłocznie została przekazana córce, która przyznała, że jej mama ma w ostatnim czasie problemy z pamięcią.
Opieka nad osobą starszą, dotkniętą chorobą, może być nie lada wyzwaniem. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób chronić osoby starsze, tak, aby zapewnić im bezpieczeństwo.
Co zrobić, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji i nie narazić siebie i swojego podopiecznego na ogromny stres związany z zaginięciem? Sprawdzą się proste rozwiązania, które mogą zaoszczędzić wiele cierpienia i nerwów naszych i bliskiej nam osoby. Oto kilka rad, które mogą okazać się pomocne w codziennym życiu z seniorem cierpiącym np. na demencję starczą:
-
Bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie naszego bliskiego w akcesoria, które mogą ułatwić ustalenie miejsca jego przebywania lub jego identyfikację - w przypadku odnalezienia przez Policję lub osoby trzecie. Może to być na przykład telefon komórkowy z aplikacją monitorującą jego położenie, opaska SOS lub zegarek z lokalizatorem. Dobrze sprawdzi się opaska na rękę lub „metka” wszyta w ubranie (co zapobiegnie jej zgubieniu lub wyrzuceniu), na której będzie zapisany numer telefonu do opiekuna.
-
Warto znać najczęściej odwiedzane, ulubione miejsca naszego podopiecznego, a także poznać jego zainteresowania i przyjaciół. Takie informacje mogą być bardzo pomocne podczas prowadzonych poszukiwań.
-
Dobrze jest powiadomić sąsiadów i osoby z najbliższego otoczenia podopiecznego, że miewa problemy z pamięcią i może potrzebować pomocy.
-
Jeśli Twój podopieczny jest na tyle samodzielny, że mieszka sam, zadbaj o Wasz codzienny kontakt. Nie tylko po to, aby upewnić się, że jest bezpieczny, ale też po to, aby okazać mu swoje zainteresowanie i troskę. Samotność nie sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu, a także może prowadzić do depresji.
Kiedy zatem zgłosić zaginięcie seniora na Policję? Od czego zacząć poszukiwania? - Pamiętajmy, że w każdym przypadku, gdy zaginie osoba, kluczową kwestią dla pomyślnego zakończenia poszukiwań jest czas. Dlatego tak ważna jest nasza szybka reakcja i współpraca z Policją.