Aktualności

Rowerzysta – niechroniony uczestnik ruchu drogowego

Data publikacji 03.05.2025

Na bezpieczeństwo kierujących jednośladami ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków atmosferycznych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji.

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, co znaczy że w przypadku wypadku nie chronią ich pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Na ich bezpieczeństwo ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków atmosferycznych. Najważniejsze są jednak zachowania samych kierujących jednośladami, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji.

Aby zadbać właściwie o swoje bezpieczeństwo, należy założyć kask, nie jest on prawnie wymagany, ale potrafi uratować życie! Głowa to najbardziej narażona na urazy część ciała. Jej obrażenia powodują, że skutki zdarzeń są bardzo poważne, a wielokrotnie kończą się śmiercią rowerzystów.

Rowerzysto!

Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie w podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.

Rower powinien być wyposażony:

  •     z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  •     z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  •     w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  •     w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:

  •     z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
  •     na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
  •     na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
  •     w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Pamiętajmy, że na najpoważniejsze skutki zdarzeń drogowych narażeni są właśnie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, stanowiący dużą grupę użytkowników dróg, w tym rowerzyści. Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja drogi i bycie widocznym - to czynniki, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo rowerzystów!

 

Powrót na górę strony