Daj się zauważyć podczas wiosennych spacerów – noś odblaski
Ciepłe dni powodują, że coraz więcej osób spędza czas na świeżym powietrzu. Wybierając się na spacer pamiętajmy o odblaskach, które zwiększają widoczność na drodze, a zarazem dają kierującym cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.
O tym, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa są elementy odblaskowe, wiedzą wszyscy. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z odblasków to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.
Wiosna sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu, warto więc przypomnieć kilka zasad związanych z korzystaniem z elementów odblaskowych:
-
Poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym, używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
-
Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbijają wtedy światło padające z reflektorów samochodu, dając sygnał kierowcy, że po drodze porusza się człowiek.
-
Pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierującego z odległości około 30 metrów, przy czym w niekorzystnych warunkach ta odległość jest jeszcze mniejsza. Natomiast osoba korzystająca z elementów odblaskowych będzie już widoczna z odległości 150 metrów.
-
Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej.
-
Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
-
Niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy po zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.
-
Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
-
Pamiętajmy, nawet najlepszy odblask nie spełni swojej jakże ważnej funkcji, jeśli będzie schowany w kieszeni lub pozostawiony w domu.
Wszystkich uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej uwagi i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi. Warto pamiętać, że pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, nic go nie chroni, nie ma pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych czy karoserii samochodu, która zamortyzowałaby uderzenie. Konsekwencje zdrowotne takich zdarzeń są często bardzo poważne, a niejednokrotnie kończą się tragicznie. Pamiętajmy, bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.
Apelujemy zarówno do pieszych, jak również miłośników przemieszczania się na dwóch kołach o zakładanie elementów odblaskowych.