Aktualności

Grzywna za nieostrożne trzymanie psa

Data publikacji 11.04.2025

Od właścicieli czworonogów oczekuje się bardzo dużej odpowiedzialności, ponieważ to oni odpowiadają za posiadane zwierzę. Niestety zdarzają się sytuacje, że pomimo starań i pilnowania czworonoga, dochodzi do przykrego wypadku – pogryzienia przez psa. Grzywną nałożoną przez sąd na właściciela psa zakończyła się sprawa nieostrożnego trzymania psa, który w styczniu br. zaatakował przechodnia.

Posiadanie czworonoga, to nie tylko ogromna przyjemność, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność i obowiązki jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. W połowie stycznia (15.01.2025 r.) około godziny 17:30 do dyżurnego nidzickiej jednostki Policji wpłynęło zgłoszenie dotyczące psa, który zaatakował przechodnia. Na miejsce skierowany został policyjny patrol. Mundurowi ustalili, że właściciel czworonoga nie zachował stosownych środków ostrożności przy trzymaniu psa, w wyniku czego zwierzę ugryzło przechodnia uszkadzając jego ubranie i powodując ranę na ciele. Funkcjonariusze z zaistniałej sytuacji sporządzili stosowną dokumentację i skierowali wniosek o ukaranie do sądu. Na początku kwietnia br. Sąd Rejonowy w Nidzicy wydał wyrok nakazowy uznający właściciela psa za winnego i nałożył na niego karę grzywny w kwocie 600 zł.

Za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!

Należy pamiętać, że wyprowadzanie psa bez smyczy i kagańca może doprowadzić do pogryzienia człowieka przez naszego pupila.  Odpowiedzialność karną za pogryzienie przez psa ponosi właściciel (albo osoba, która w konkretnym przypadku opiekowała się psem bądź trzymała zwierzę). Pies musi być wyposażony w smycz, a w zależności od rasy czy wielkości w kaganiec, który przeznaczony jest przede wszystkim dla ras niebezpiecznych.

Polskie prawo nakłada na właścicieli zwierząt obowiązek należytej kontroli udając się w miejsce ogólnodostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba.

  • Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

  • Bardzo często, właściciele wyprowadzają swoje psy do lasu i puszczają je wolno po lesie. Tą kwestię również regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166:

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.

  • Nie w każdej jednak sytuacji, właściciel odpowie za niebezpieczne zachowanie zwierzęcia, ponieważ zgodnie z art.78 kodeksu wykroczeń, karze grzywny do 1000 zł albo karze nagany, podlegać będzie ta osoba, która przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się ono niebezpieczne.
     
Powrót na górę strony