Aktualności

Kolejni nietrzeźwi kierujący nie unikną odpowiedzialności

Data publikacji 13.03.2025

Kierujący pod wpływem alkoholu stwarzają realne niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Niestety, mimo wielu policyjnych apeli nietrzeźwych na drogach nie brakuje. Nidziccy policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego kolejnych 3 kierujących, którzy zamiast wykazać się rozsądkiem za kierownicą, wykazali promile w organizmie.

W środę (12.03.2025 r.) około godz. 16:00 w Żelaźnie policjanci nidzickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. 45-latek został poddany badaniu na stan trzeźwości, które wykazało ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Jednoślad zabezpieczono, a mieszkańca gminy Nidzica po wykonaniu czynności zwolniono. Za kierowanie pojazdem mechanicznym będąc w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

We wtorek (11.03.2025 r.) około godz. 18:30 na ternie gminy Janowo policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki KIA. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości 32-latka siedzącego za kierownicą pojazdu okazało się, że w jego organizmie krąży prawie 0,4 promila alkoholu. Funkcjonariusze podczas czynności zatrzymali mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami, a za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu niebawem odpowie przed sądem.

Tego samego dnia (11.03.2025 r.) około godz. 19:30 w Szkotowie policjanci Wydziału Prewencji KPP w Nidzicy zatrzymali do kontroli drogowej kobietę kierującą samochodem osobowym marki Opel. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 0,8 promila alkoholu w organizmie, a ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że 29-latka z gm. Janowiec Kościelny nie posiada prawa jazdy. Prowadzenie pojazdu mechanicznego będąc w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy, kierujący pod wpływem alkoholu stwarzają realne niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Alkohol:

  •     zmniejsza szybkość reakcji;
  •     ogranicza pole widzenia;
  •     powoduje błędną ocenę odległości, szybkości i własnych możliwości;
  •     znacznie obniża samokontrolę i koncentrację;
  •     powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Każda reakcja na osobę nietrzeźwą za kierownicą jest naszym wkładem w poprawę bezpieczeństwa na drodze. Brak takiej reakcji jest niejako przyzwoleniem na tego typu zachowanie i kierujących, którzy zamiast wykazywać się zdrowym rozsądkiem za kierownicą, wykazują promile alkoholu w organizmie.

 

  • Czapka policjanta ruchu drogowego i w tle auto osobowe
    kontrola drogowa
Powrót na górę strony