O cyberprzemocy i prawach człowieka z młodzieżą z Jagarzewa
Nidziccy policjanci spotkali się z uczniami z Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie. Tematem spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich w kontekście cyberprzemocy i hejtu. 10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, dlatego też wizyta w szkole była świetną okazją by porozmawiać z młodzieżą na temat praw, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej.
We wtorek (10.12.2024 r.) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy gościli w Zespole Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie. Podczas wizyty w szkole funkcjonariusze rozmawiali z uczniami na tematy związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich w kontekście cyberprzemocy i hejtu. W trakcie spotkania policjanci wyjaśnili młodzieży czym jest czyn karalny, a czym demoralizacja, podkreślając konsekwencje z jakimi muszą liczyć się młodzi ludzie w związku z naruszeniem obowiązujących przepisów, norm i zasad. Wyjaśnili czym jest cyberprzemoc i jak na nią reagować gdy nas dotknie, albo będziemy jej świadkiem. Uczestników spotkania uczulano, by nie bali reagować się na przemoc i zgłaszali sytuacje, gdzie może zachodzić podejrzenie jej stosowania. Spotkanie zakończono odsłuchaniem utworu „Szary & AI – Hieny” nawiązującym do zjawiska hejtu.
W związku z obchodzonym 10 grudnia Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, nidziccy funkcjonariusze przypomnieli uczniom o Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – dokumencie głoszącym niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej.
Cyberprzemoc (agresja elektroniczna) – to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, witryny internetowe, fora dyskusyjne w internecie, portale społecznościowe i inne. Osobę dopuszczającą się takich czynów określa się stalkerem.
Gdzie szukać pomocy?
- Konsultanci Helpline.org.pl dostępni są:
- pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 100 100
- online (komunikator) na stronie www.helpline.org.pl
- poczta e-mail: helpline@helpline.org.pl
- Rodzice
- Pedagodzy szkolni
- Nauczyciele
- Policja