Pamiętaj, przemoc karmi się milczeniem
W wielu domach kłótnie i problemy życia codziennego doprowadzają do przemocy domowej. Paraliżujący strach, bezradność, wstyd, czasem niewiedza, gdzie szukać pomocy powodują, że agresor staje się coraz bardziej pewny siebie i śmiały w swoim działaniu. Będąc osobą dotkniętą przemocą lub jej świadkiem nie bądźmy obojętni na krzywdzące, sprawiające, ból i cierpienie zachowania.
Policjant w większości przypadków jest pierwszą osobą z zewnątrz otrzymującą sygnał o przemocy w rodzinie. O potrzebie interwencji mogą poinformować Policję osobiście bądź telefonicznie ofiary przemocy domowej, ale również jej świadkowie, np. sąsiedzi, inni domownicy, znajomi rodziny. Czasem rozmowa z funkcjonariuszem czy psychologiem pomoże wskazać odpowiednią drogę.
Przypominamy wszystkim osobom, które są ofiarami przemocy domowej, że Policja oraz inne instytucje są w stanie pomóc. Apelujemy także do wszystkich świadków takich zdarzeń, aby nie ignorować żadnego przejawu przemocy domowej. Prawo staje po stronie ofiar i daje policjantom uprawnienia pozwalające na szybkie odizolowanie agresora i zapewnienie spokoju pokrzywdzonym przemocą domową.
Jeśli doświadczasz przemocy albo jesteś jej świadkiem zadzwoń na numer alarmowy 112 lub na infolinię pod numerem 800 120 002 obsługiwaną przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (http://www.niebieskalinia.info/) oferujące całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie.