Podsumowanie weekendu na nidzickich drogach
Trzeźwość jest jedną z najważniejszych zasad obowiązujących na drodze. Niestety są osoby, które zapominają, ze pijany kierowca stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. W organizmie 42-letniego rowerzysty zatrzymanego przez policjantów do kontroli drogowej krążyło 1,4 promila alkoholu, a 29-latek kierował skodą mając 1,6 promila alkoholu w organizmie.
W piątek (15.11.2024 r.) około godz. 13:00 na ul. Młynarskiej w Nidzicy, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Podczas czynności, funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 42-latka. Przeprowadzone badanie wykazało, że mężczyzna kierował rowerem mając 1,4 promila alkoholu w organizmie. Kontrola drogowa zakończyła się dla użytkownika jednośladu mandatem karnym w kwocie 2500 zł.
W niedzielę (17.11.2024 r.) około godz. 19:00 w pobliżu węzła Nidzica-Południe drogi ekspresowej S7 policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Skoda. Ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że 20-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Funkcjonariusze z ujawnionego wykroczenia sporządzili stosowną dokumentację do wniosku o ukaranie do sądu.
Tego samego dnia (17.11.2024 r.) około godz. 20:00, policyjny patrol zatrzymał do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Peugeot, który przemieszczał się ulicami Nidzicy. Kierujący autem, 29-letni nidziczanin, został poddany badaniu na stan trzeźwości, które wykazało 1,6 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto, ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację z ujawnionego przestępstwa i wykroczenia, a niebawem o jego losie zdecyduje sąd. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Pamiętaj! Będąc pod wpływem alkoholu:
- uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;
- następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie;
- pojawia się problem z oceną odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;
- zaburzona zostaje koordynacja ruchowa, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;
- może wystąpić nadmiernie pobudzenie, lub wręcz przeciwnie – senność.
Piłeś? Nie jedź! Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stwarzasz zagrożenie dla siebie i innych użytkowników drogi. Pamiętaj, wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za poziom bezpieczeństwa na drodze, dlatego wykażmy się odpowiedzialnością i wyobraźnią za kierownicą. Czasem za naszą pochopną, nierozważną decyzję niewinna osoba może przypłacić zdrowiem a nawet życiem. Nie przechodź obojętnie obok podejrzanie zachowującego się kierowcy. Zareaguj, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i poinformuj o tym Policję.