Stosował przemoc wobec żony – musiał opuścić dom
W wielu domach kłótnie i problemy życia codziennego doprowadzają do przemocy domowej. Nie bądźmy obojętni na krzywdzące, sprawiające ból i cierpienie zachowania agresora, który staje się coraz bardziej pewny siebie i śmiały w swoim działaniu. Dzielnicowy z gminy Nidzica zastosował procedurę nakaz/zakaz wobec 43-letniego sprawcy przemocy domowej, który będąc pod wpływem alkoholu znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. Mężczyzna musiał na 14 dni opuścić dom.
Bez wątpienia, kwestie rodzinne to bardzo delikatna sprawa dla każdego z nas. Niestety w wielu domach kłótnie i problemy życia codziennego doprowadzają do przemocy domowej. Paraliżujący strach, bezradność, wstyd, czasem niewiedza gdzie szukać pomocy powodują, że agresor staje się coraz bardziej pewny siebie i śmiały w swoim działaniu.
W piątek (25.10.2024 r.) nidziccy policjanci interweniowali w jednym z domów na terenie w gminy Nidzica. Ze zgłoszenia wynikało, że nietrzeźwy mężczyzna wszczął awanturę, podczas której przejawiał przemoc psychiczną i fizyczną wobec swojej żony. Z uwagi na fakt, że zachowanie mężczyzny stwarzało realne zagrożenie dla kobiety został on zatrzymany, doprowadzony i osadzony w policyjnej celi. Mając na uwadze dobro kobiety dotkniętej przemocą domowo oraz zapewnić jej spokój i bezpieczeństwo, dzielnicowy, któremu sytuacja w tej rodzinie była dobrze znana z wcześniejszych interwencji domowych i prowadzonej procedury Niebieskiej Karty, w sobotę (26.10.2024 r.) podjął decyzję o odseparowaniu agresora i zastosował procedurę nakaz/zakaz wobec 43-letniego sprawcy przemocy domowej. W ramach tej procedury wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, a także zakaz zbliżania się i kontaktowania się z żoną, wobec której stosował przemoc przez najbliższe 14 dni.
Czasem rozmowa z policjantem czy psychologiem pomoże wskazać odpowiednią drogę. Będąc osobą dotkniętą przemocą lub jej świadkiem nie bądźmy obojętni na krzywdzące, sprawiające, ból i cierpienie zachowania. Pamiętajmy, brak reakcji na przemoc stanowi niejako jej akceptację.
Jeśli doświadczasz przemocy albo jesteś jej świadkiem zadzwoń na numer alarmowy 112 lub na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem 800 120 002.