Aktualności

Spotkania nidzickich policjantów na temat przemocy podczas „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”

Data publikacji 25.10.2024

„Tydzień świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach” to akcja na terenie naszego województwa w prowadzona w dniach 21-25 października br. W ramach przedsięwzięcia nidziccy policjanci prowadzą spotkania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa – dorosłych, dzieci i młodzieży - na temat przemocy domowej.

Przemoc, dla większości osób kojarzy się z jej najbardziej fizyczną formą, czyli biciem, duszeniem, popychaniem, czy szarpaniem. Jednak przemoc może przybierać bardzo wiele form, niekoniecznie tylko fizycznych. Znęcanie się nad słabszymi może doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu psychicznym i ma wpływ na to, jak dziecko radzi sobie w dorosłym życiu. Każda forma przemocy jest zła i o każdej z nich trzeba mówić głośno.

Październik jest miesiącem, w którym w sposób szczególny akcentowany jest sprzeciw wobec przemocy. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, w dniach 21-25.10.2024 r. policjanci z Warmii i Mazur prowadzą działania pod hasłem „„Tydzień świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach” mające na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, w tym również dzieci i młodzieży, na temat przemocy domowej. By zwiększyć świadomość, na temat przemocy domowej do akcji włączyli się również nidziccy policjanci, którzy podczas przeprowadzonych spotkań z dorosłymi ale również i dziećmi i młodzieżą z powiatu nidzickiego wyjaśnili czym jest przemoc oraz jakie są jej rodzaje, formy, symptomy oraz możliwości pomocy. Uczestnicy spotkań w szkołach dowiedzieli się również, czym jest demoralizacja, a także jakie konsekwencje grożą nieletnim łamiącym prawo. Omówione zostało również zagadnienie przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy. Funkcjonariusze podczas prelekcji podkreślali, że pod pojęciem przemocy nie kryje się nie tylko przemoc fizyczna, ale także przemoc słowna, wyrażana poprzez wypowiadanie lub publikowanie za pośrednictwem środków masowego przekazu obraźliwych tekstów, zdjęć, filmików lub innych form wyrazu wobec konkretnej osoby. Policjanci podkreślali, że takie zachowania nie mogą być rozpatrywane jedynie przez pryzmat obawy przed konsekwencjami karnymi, ale także moralnymi wynikającymi z faktu krzywdzenia drugiego człowieka. Czasami na całe życie.

 

Celem funkcjonariuszy było uświadomienie uczestnikom spotkań, że brak reakcji na przemoc powoduje, że stajemy się moralnie współodpowiedzialni za skutki takiego zachowania. Funkcjonariusze zaznaczali, że osoby doznające krzywdy w jakiejkolwiek formie ze strony innych osób nie powinny pozostać same, ponieważ są instytucje, których działalność jest ukierunkowana na świadczenie pomocy w tego typu sytuacjach.

Nie bądźmy obojętni na krzywdę drugiego człowieka. Reagujmy! Stawiając granice i zgłaszanie takich sytuacji, może wpłynąć na ograniczenie takiego zachowania.

Szczegóły Kampanii pod linkiem: https://fdds.pl/kampania-dziecinstwo-bez-przemocy.html oraz https://dziecinstwobezprzemocy.pl/

 

  • Spotkania nidzickich policjantów na temat przemocy podczas „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”. Ekran laptopa z wyświetlonym plakatem. Na klawiaturze leży czapka policyjna i naszywka KPP w Nidzicy.
    Spotkania nidzickich policjantów na temat przemocy podczas „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”
  • Spotkania nidzickich policjantów na temat przemocy podczas „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”. Dzieci siedzą w ławkach. Przed nimi stoi policjantka .
    Spotkania nidzickich policjantów na temat przemocy podczas „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”
  • Spotkania nidzickich policjantów na temat przemocy podczas „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”. Policjant z grupą młodzieży.
    Spotkania nidzickich policjantów na temat przemocy podczas „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”
Powrót na górę strony