Ogólnopolski Tydzień Mediacji
Mediacja to dobrowolny i poufny sposób rozwiązywania sporów, powstałych w wyniku przestępstwa, w drodze porozumiewania się pokrzywdzonego i podejrzanego/oskarżonego, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora. W dniach 14 - 18 października odbywa się Ogólnopolski Tydzień Mediacji promowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W tych dniach zapraszamy do kontaktu z nidzickim policjantem pełniącym dyżur pod numerem telefonu 47 732 52 32.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji w dniach 14-18 października 2024 r. w Komendzie Powiatowej Policji w Nidzicy zorganizowano dyżur telefoniczny, podczas którego możecie Państwo uzyskać informacje w zakresie polubownego rozwiązywania sporów. Informacji na temat mediacji udzieli Państwu Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego nadkom. Wojciech Tyszka. Aby skontaktować się z policjantem, który będzie pełnił dużur w dniach 14-18 października br. w godz. 7:30-15:30 należy zadzwonić na numer 47 732 52 32.
Międzynarodowy Dzień Mediacji i Tydzień Mediacji ma na celu promowanie mediacji jako alternatywnej formy rozwiązywania sporów. Zachęcamy wszystkich do poznania możliwości jakie niesie ze sobą mediacja w postępowaniach karnych i cywilnych. Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Mediacja trwa krócej niż postępowanie sądowe, redukując koszty oraz stres związany ze stawiennictwem w sądzie.
Najważniejsze korzyści wynikające z prowadzenia mediacji na etapie postępowania w sprawie karnej:
- możliwość wpływu na rozwiązanie problemów wynikających z przestępstwa na zaproponowanych przez strony warunkach,
- okazja do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec stron postępowania,
- szansa na szybsze uzyskanie odszkodowania (lub naprawienie szkody), zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin
- szansa na szybsze zakończenie postępowania karnego,
- szansa dla podejrzanego/oskarżonego na łagodniejsze potraktowanie przez sąd.
Sprawa może zostać skierowana do mediacji z inicjatywy pokrzywdzonego lub podejrzanego, albo na wniosek prokuratora lub innego organu prowadzącego to postępowanie. Rozpoczęcie mediacji możliwe jest jedynie za zgodą obu stron postępowania.
Strony postępowania mogą zrezygnować z udziału w mediacji na każdym etapie postępowania mediacyjnego.
Sama mediacja jest prowadzona w sposób bezstronny i poufny. Pisemne sprawozdanie sporządzone
przez mediatora z wyników postępowania mediacyjnego nie zawiera żadnych ocen ani stanowisk stron.
Koszty postępowania mediacyjnego w sprawach karnych ponosi Skarb Państwa.
.