Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziecko w aucie - dziecko w foteliku

Data publikacji 06.09.2024

O tym, jak ważny jest prawidłowy wybór fotelika nie trzeba nikomu tłumaczyć, chodzi tu przecież o bezpieczeństwo naszych pociech. Zastanawiając się, jaki fotelik będzie najlepszy dla naszego dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę jego wzrost i wagę, a dopiero później wiek. Odpowiednio dobrany fotelik i zapięte pasy bezpieczeństwa mogą uchronić dziecko przed utratą zdrowia a nawet życia.

Kupując fotelik samochodowy warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • czy fotelik samochodowy, który chcemy kupić spełnia wszystkie warunki techniczne określone w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ;
  • przed zakupem fotelika, sprawdź czy dany model pasuje do naszego samochodu. Ze względu na różną budowę i kąt nachylenia siedzeń poszczególnych pojazdów, zróżnicowane fasony fotelików oraz to, czy nasz pojazd posiada system Isofix, może oznaczać, że nie da się bezpiecznie przewozić dziecka w źle dobranym foteliku.

Jeśli mamy już dobrze dobrany fotelik samochodowy, teraz trzeba pamiętać, aby:

  • poprawnie go przypiąć, zwracając uwagę, czy mocujemy go pasami, czy też systemem Isofix,
  • poprawnie zapiąć dziecko, sprawdzając ułożenie pasa na nogach, ramionach oraz klatce piersiowej,
  • dopasować zagłówek do wzrostu dziecka,
  • w zależności od typu fotelika, należy sprawdzić też czy baza fotelika jest dobrze zamontowana, czy jej baza leży na kanapie oraz czy noga stabilizująca jest poprawnie zamontowana. Pamiętajmy, aby docisnąć całą konstrukcję do oparcia fotela.

Kiedy nie trzeba przewozić dziecka w foteliku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, z obowiązku przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym zwolniono jego rodziców i opiekunów, jeżeli:

  • dziecko ma mniej niż 150 cm i więcej niż 135 cm wzrostu i ze względu na jego masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika bezpieczeństwa lub innego urządzenia (uwaga! Dziecko może siedzieć tylko na tylnym fotelu i musi być zapięte w pasy bezpieczeństwa);
  • rodzic lub opiekun dziecka posiada zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniu do stosowania fotelika;
  • przewozimy trójkę dzieci, a w samochodzie nie ma możliwości zamontowania z tyłu trzech fotelików. Uwaga! Trzecie dziecko może siedzieć z tyłu, pomiędzy fotelikami, ale powinno mieć przynajmniej 3 lata i być przypięte pasami. Pamiętaj! Takie rozwiązanie, chociaż dopuszczone warunkowo, jest bardzo niebezpieczne dla trzeciego dziecka. Podczas wypadku może wyślizgnąć się z pasów i doznać poważnych obrażeń. Znacznie lepszą i bezpieczniejszą metodą będzie zamocowanie trzeciego fotelika na przednim siedzeniu w samochodzie.
  • obowiązek przewożenia dziecka w foteliku nie dotyczy także przejazdu taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Co w przypadku, jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego?

Pierwszym odruchem rodziców tuż po zdarzeniu jest jak najszybsze wyciągnięcie dziecka z fotelika samochodowego. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Pamiętajmy, że fotelik stabilizuje kręgosłup i zapobiega dalszym urazom, dlatego jeżeli jest bezpiecznie, sytuacja nie stwarza dalszego zagrożenia to pozostaw dziecko w foteliku do przyjazdu ratowników medycznych. Jeżeli natomiast dziecko straci przytomność i przestanie oddychać, wyciągnij je natychmiast z fotelika i przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Pamiętajmy, nawet jeśli jedziemy tylko na sąsiednie skrzyżowanie albo do pobliskiego sklepu, nawet jeśli wydaje się nam, że nic złego zdarzyć się po drodze nie może, wioząc dziecko bez fotelika ryzykujemy jego zdrowie, a nawet życie.

Powrót na górę strony