59-latka miała promile w organizmie i nie miała prawa jazdy – odpowie przed sądem
Osoby pod wpływem alkoholu stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednak czy będą one odpowiadały za przestępstwo czy wykroczenie zależy od stężania alkoholu w organizmie. Zatrzymana do kontroli drogowej 59-letnia kierująca osobowym vw miała 0,3 promila alkoholu w organizmie i nie posiadała uprawnień do kierowania – za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem.
W środę (28.08.2024 r.) około godz. 20:00 na ul. Warszawskiej w Nidzicy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującą samochodem osobowym marki VW. 59-latka z gminy Nidzica została poddana badaniu na stan trzeźwości, które wykazało 0,3 promila alkoholu w jej organizmie. Dodatkowo, z zapisu w policyjnych bazach danych wynikało, że kobieta nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. 59-latka za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem. Grozi jej grzywna lub kara aresztu i punkty karne. Ponadto, musi liczyć się z zastosowaniem przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Każdy kto siada za kierownicą samochodu, na rower czy inny pojazd po alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi z tego faktu. Jednak czy będziemy odpowiadać za przestępstwo czy wykroczenie zależy od stężenia alkoholu w organizmie. Rozróżnić można 2 stany: stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. W Polsce zabronione jest kierowanie w którymkolwiek z nich, jednak różne mogą być tego konsekwencje, ponieważ stan po po użyciu alkoholu stanowi wykroczenie, natomiast stan nietrzeźwości to przestępstwo.
Wyjaśniamy:
W myśl art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu to stan, który zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do :
- stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu, albo
- obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.”
Definicję stanu nietrzeźwości znaleźć można w art. 46 ust. 3 ww. ustawy lub w art. 115 § 16 kodeksu karnego. Zachodzi on, kiedy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość, lub
- zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Badanie stanu trzeźwości kierującego pojazdem mieści się przede wszystkim w kompetencjach organów Policji. Stosownie do przepisu art. 129 ust. 1 prawa o ruchu drogowym Policja została zobowiązana do czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowaniem ruchem drogowym i jego kontrolowania. W tym zakresie posiada miedzy innymi prawo do używania przyrządów kontrolnych lub pomiarowych służących do stwierdzenia stanu trzeźwości kierującego pojazdem (art. 129 ust. 2 pkt 9). Podstawową metodą dokonywania badań trzeźwości są badania wydychanego powietrza przeprowadzane z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Obok nich przeprowadzać można również badania krwi lub moczu. Warto pamiętać, iż badania trzeźwości przeprowadzać można również mimo braku zgody kierującego pojazdem.