Reaguj na przemoc domową - pamiętaj, przemoc karmi się milczeniem
Paraliżujący strach, bezradność, wstyd, czasem niewiedza, gdzie szukać pomocy powodują, że agresor staje się coraz bardziej pewny siebie i śmiały w swoim działaniu. Będąc osobą dotkniętą przemocą lub jej świadkiem nie bądźmy obojętni na krzywdzące, sprawiające, ból i cierpienie zachowania. Czasem rozmowa z policjantem czy psychologiem pomoże wskazać odpowiednią drogę.
W wielu domach kłótnie i problemy życia codziennego doprowadzają do przemocy domowej. Policjant w większości przypadków jest pierwszą osobą z zewnątrz otrzymującą sygnał o przemocy w rodzinie. O potrzebie interwencji mogą poinformować Policję osobiście bądź telefonicznie:
-
ofiary przemocy,
-
świadkowie przemocy w rodzinie np. sąsiedzi, inni domownicy, znajomi rodziny.
Przypominamy wszystkim osobom, które są ofiarami przemocy domowej, że Policja oraz inne instytucje są w stanie pomóc. Apelujemy także do wszystkich świadków takich zdarzeń, aby nie ignorować żadnego przejawu przemocy domowej. Prawo staje po stronie ofiar i daje policjantom uprawnienia pozwalające na szybkie odizolowanie agresora i zapewnienie spokoju pokrzywdzonym przemocą domową.
Jeśli doświadczasz przemocy albo jesteś jej świadkiem zadzwoń na numer alarmowy 112 lub na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (http://www.niebieskalinia.info/), które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem 800 120 002.
Pliki do pobrania
-
Przemoc domowa - ulotka PCPR 2024 s.1
140.51 KBPlik PDF zawierający informacje dot. przemocy domowej i instytucji, które świadczą pomoc w tym zakresie.
-
Przemoc domowa - ulotka PCPR 2024 s.2
156.57 KBPlik PDF zawierający informacje dot. przemocy domowej i instytucji, które świadczą pomoc w tym zakresie.