Niestosowanie się do decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania jest przestępstwem
39-letni kierujący zatrzymany do kontroli drogowej odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna kierował pojazdem osobowym pomimo wydanej przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania.
W czwartek (08.02.2024 r.) około godz. 10:00 policjanci nidzickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym, który przemieszczał się ulicami miasta. Ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że 39-letni mieszkaniec gminy Kozłowo prowadził pojazd pomimo wydanej przez Starostwo Powiatowe w Nidzicy decyzji w ruchu drogowym o cofnięciu uprawnień do kierowania. Policjanci sporządzili stosowną dokumentację z ujawnionego przestępstwa, a o dalszym losie mężczyzny zdecyduje sąd. Grozi mu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.
[Prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień] art. 180a Kodeksu karnego:
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Organem właściwym do wydania decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania jest starosta powiatowy, który może wydać taka decyzję w trzech sytuacjach:
-
stwierdzenia braku zdolności do kierowania pojazdem ( zwykle wiąże się to z pogorszeniem stanu zdrowia);
-
naruszenie przez kierowcę przepisów (ta okoliczność dotyczy kierowcy, który przekroczył limit24 punktów karnych);
-
orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.