O bitwach na śnieżki i wchodzeniu na zamarznięte jeziora słów kilka, czyli pogadanki z dzielnicową o bezpieczeństwie podczas ferii zimowych
Zbliżają się wyczekiwane przez wszystkich uczniów ferie zimowe. Wraz z początkiem 2024 roku, po powrocie dzieci i młodzieży do szkół po przerwie świątecznej, policjanci rozpoczęli działania informacyjno-edukacyjne pod hasłem „Bezpieczne ferie”. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, dzielnicowa gminy Janowiec Kościelny spotkała się z uczniami Szkół Podstawowych w Janowcu Kościelnym i Waśniewie-Grabowie by przypomnieć im o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z uroków i zimowej aury.
Już za tydzień w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczną się ferie zimowe (23.01-04.02.2024 r.). W piątek (12.01.2024 r.) dzielnicowa gminy Janowiec Kościelny st. sierż. Barbara Żelazna spotkała się z uczniami Szkół Podstawowych w Janowcu Kościelnym i Waśniewie-Grabowie. W trakcie wizyt, policjantka rozmawiała z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku oraz czyhających zagrożeniach. Zimowa aura, zdecydowanie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na dworze - spacerom, lepieniu bałwana, kuligom, bitwie na śnieżki czy zjazdom na sankach. Dzielnicowa przypomniała uczestnikom zajęć o bezpiecznym zimowym wypoczynku, zwłaszcza, aby do zabaw na śniegu wybierać miejsca oddalone od dróg i akwenów. Podczas pogadanki uczulała dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi i przestrzegała przed wpuszczaniem do środka nieznajomych osób.
Wizyty w szkołach to idealna okazja by przypomnieć o przygotowanej z okazji ferii akcji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz konkursie plastyczno-filmowym dla dzieci i młodzieży „Śnieżny Dekalog" zorganizowanym przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.
Zadbajmy o bezpieczeństwo swoich pociech
Jednak nie wszystkie dzieci wyjadą na ferie. Sporo z nich zostanie w miejscu zamieszkania, nie zawsze pod stałą opieką osób dorosłych. Stąd też rodzice i opiekunowie powinni przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach. Warto też zadbać o element odblaskowy dla swojej pociechy. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się, co należy brać pod uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Jeśli spadnie śnieg, dopilnujmy, aby do zjazdów na sankach dzieci wybierały miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.
Policjanci w trakcie służby również będą mieć na uwadze miejsca publiczne, w których dzieci i młodzież mogą spędzać czas zimowej przerwy od nauki. Dotyczy to też zamarzniętych akwenów, na które dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie wchodzić, nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że lód jest dostatecznie gruby.
Gdy za oknem śnieg i mróz nie dajmy za bardzo porwać się zimowemu szaleństwu. Podczas zabaw na świeżym powietrzu zachowajmy zdrowy rozsądek i pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa, np. podczas organizacji kuligu. Przypominamy, że za kulig za samochodem czy innym pojazdem mechanicznym jest niedozwolony a jego organizacja jest wykroczeniem, za które kierowca może być ukarany mandatem.
Brak właściwej opieki ze strony rodziców, opiekunów i organizatorów zimowego wypoczynku może być przyczyną wielu tragicznych wypadków, a także przestępstw i wykroczeń popełnianych przez dzieci i młodzież lub na ich szkodę.
Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”.
Każdy rodzic, którego dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, może zapoznać się z ofertą jego organizatora. Rejestracja w kuratorium, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej oraz wiarygodność organizatora - to wszystko jest do sprawdzenia za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki www.wypoczynek.mein.gov.pl.