Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych tematem spotkań dzielnicowych z dziećmi
Gdy ferie zinowe zbliżają się wielkimi krokami, policjanci w ramach działań profilaktycznych spotykają się z dziećmi by omówić z nimi zasady bezpiecznej zimowej zabawy. W minionych dniach dzielnicowi asp. szt. Przemysław Rychcik i st. asp. Kamil Jakim udali się z wizytą do szkół w gminie Kozłowo by przypomnieć uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu w domu i poza domem.
Zimowa przerwa od nauki szkolnej tuż, tuż, bo już za 2 tygodnie. Uczniowie odliczają dni do rozpoczęcia ferii, a policjanci w ramach działań prewencyjnych odwiedzają dzieci i młodzież w szkołach i przedszkolach by omówić z nimi zasady bezpiecznej zimowej zabawy. Podczas pogadanek sprawdzają znajomość numerów alarmowych, przypominają zasady bezpieczeństwa, których stosowanie pozwoli uniknąć groźnych sytuacji, przestrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. Ponadto, uczulają dzieci przed kontaktem z obcymi osobami - zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym – mówią o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać w Internecie oraz konsekwencjach eksperymentowania z używkami. Kolejną kwestią poruszaną podczas wizyt są zasady poruszania się po drogach oraz istota korzystania z elementów odblaskowych, które mogą uratować zdrowie a nawet życie.
Gdy za oknem śnieg, można ulepić bałwana, stoczyć bitwę na śnieżki czy zjeżdżać na sankach. Gdy mróz dopisuje, nie lada atrakcją dla dużych i małych są zamarznięte jeziora i inne zbiorniki wodne. Ślizganie po lodzie to dobra zabawa, ale może być bardzo niebezpieczna. Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz! Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę.
Pamiętaj!
-
względnie bezpieczna pokrywa lodowa powinna mieć co najmniej 10 cm grubości,
-
przejrzysty lód ma mocniejszą strukturę i jest wytrzymalszy,
-
jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów - na środku jeziora woda zamarza później, przez co lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu,
-
w ujściach rzek oraz w pobliżu mostów i pomostów lód bywa najcieńszy i podatny na pękanie,
-
gruba warstwa śniegu może utrudnić ocenę stanu tafli lodowej, zakrywając niebezpieczne przeręble i pęknięcia,
-
nie należy przebywać samemu w pobliżu zamarzniętego zbiornika wodnego - obecność drugiej osoby zwiększa twoje szanse w razie wypadku,
-
gdy lód zaczyna trzeszczeć to znak, by natychmiast wracać na brzeg.