Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

4 mandaty na sprawców fałszywych zgłoszeń

Data publikacji 27.11.2023

Bywają takie telefony, po których wszystkie służby ratunkowe stawiane są w stan najwyższej gotowości. Każde zgłoszenie traktowane jest bardzo poważnie. Niestety czasem, kiedy dochodzi do realizacji interwencji okazuje się, że zgłaszający bezpodstawnie wezwał patrol. Tylko w miniony weekend nidziccy policjanci otrzymali 4 tego typu zgłoszenia – każda z tych interwencji zakończyła się dla sprawcy mandatem karnym.

W sobotę (25.11.2023 r.) 54-latka zadzwoniła na Policję zgłaszając, że mąż ją bije. Zadysponowany patrol zastał na miejscu nietrzeźwych małżonków i nie potwierdził zgłoszenia. Interwencja zakończyła się dla kobiety mandatem karnym.

W niedzielę (26.11.2023 r.), 51-letnia kobieta wezwała pomoc medyczną do swojego brata, który uskarżał się na zły stan zdrowia. Po przyjeździe okazało się, że 53-latek celowo wprowadził siostrę w błąd co do swojego stanu zdrowia. Mężczyzna swoim zachowaniem wywołał niepotrzebny przyjazd zespołu ratownictwa medycznego. O zaistniałej sytuacji została poinformowana Policja. „Wprowadzanie w błąd” zakończyło się dla 53-latka postępowaniem mandatowym.

Tego samego dnia (26.11.2023 r.) dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że mąż zgłaszającej bije należące do niej psy i ją również chciał uderzyć. Na miejscu policjanci ustalili, że 54-letnia zgłaszająca jest nietrzeźwa, a zgłoszone przez nią sytuacje nie miały miejsca. Fałszywe zawiadomienie zakończyło się dla niej mandatem karnym.

W niedzielny wieczór (26.11.2023 r.) mężczyzna poprosił o interwencję Policji z uwagi na awanturę, podczas której żona wyrzuca go z domu. W zgłoszeniu dodał, że w miejscu interwencji jest małe dziecko. Policyjny patrol natychmiast udał się pod wskazany adres. Po przyjeździe funkcjonariuszy, 52-letni sprawca interwencji oświadczył, że wezwał Policję dla żartu... a małe dziecko, o którym była mowa w zgłoszeniu ma 23 lata. Za bezpodstawne wezwanie Policji, mężczyzna został ukarany mandatem karnym.


Warto wiedzieć!

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

Warto pamiętać!

W przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń:

Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 zł.

 

 

Powrót na górę strony