Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpodstawne wezwanie Policji na interwencję wiąże się z konsekwencjami prawnymi

Data publikacji 30.06.2023

Policjanci codziennie realizują wiele interwencji zgłaszanych za pośrednictwem numeru alarmowego 112. Część z nich dotyczy zdarzeń drogowych, inne nieporozumień rodzinnych - każde zgłoszenie mundurowi traktują bardzo poważnie. Bywają jednak takie telefony, po których dochodzi do realizacji interwencji i okazuje się, że zgłaszający bezpodstawnie wezwał patrol. Wczoraj nidziccy policjanci 2-krotnie podejmowali tego typu zgłoszenia – w obu przypadka zakończenie było takie samo - mandat karny.

Zdarza się, że policjanci wzywani są do podjęcia interwencji zupełnie bez uzasadnienia. W tym czasie mogliby pilnować porządku w innych miejscach, a nawet nieść pomoc naprawdę potrzebującym osobom. Przypominamy, na numery alarmowe tj. 112, 999, 998, 997 dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach.

W czwartek (29.06.2023 r.) około godz. 18:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z mieszkań w gminie Kozłowo doszło do awantury między ojcem i synem. Po przyjeździe na miejsce policjanci zastali 2 nietrzeźwych mężczyzn i nie potwierdzili zgłoszenia. Tego samego dnia (29.06.2023 r.), kilka godzin później, policjanci ponownie podjęli interwencję pod tym samym adresem - kóra jak się później okazało, również była bezpodstawna. Zgłaszający oświadczył, że znany mu mężczyzna uszkodził drzwi w mieszkaniu. Przybyły na miejsce patrol Policji zastał na miejscu zgłaszającego pod działaniem alkoholu. Ponadto, drzwi, o których była mowa w zgłoszeniu, nie były zniszczone, a mężczyzna nie potrafił sprecyzować po co wezwał Policję. W obu przypadkach sprawcy wykroczeń polegających na bezpodstawnym wezwaiu Policji zostali ukarani mandatami karnymi po 500 zł.

Kodeks wykroczeń:

Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Powrót na górę strony