Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wiosną na drogach rowerzystów coraz więcej

Data publikacji 27.03.2023

Rower to popularny środkiem transportu, na który wraz z nadejściem wiosny, decyduje się coraz więcej osób. Przypominamy, że kierujący jednośladami - tak jak wszyscy uczestnicy ruchu drogowego - mają zarówno prawa, jak i obowiązki, których powinni przestrzegać.


Jazda rowerem staje się nie tylko formą spędzania wolnego czasu ale i bardzo popularnym środkiem transportu. Musimy pamiętać jednak, że kierując rowerem nie mamy karoserii czy poduszek powietrznych. Dlatego od rowerzystów wymagana jest wzmożona ostrożność.
Bezpieczeństwo rowerzystów zależy od wielu czynników: warunków atmosferycznych, natężenia ruchu ale również od zachowania samych rowerzystów jak i innych uczestników ruchu. Poniżej przypominamy najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące właśnie tych użytkowników dróg, jakimi są rowerzyści.

Pamiętajmy, że obowiązuje nas określone wyposażenie roweru:

  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt (do jazdy w dzień) oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (do jazdy po zmroku);
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy;
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • rower powinien być sprawny technicznie.

Obowiązki rowerzysty:

  •     rowerzysta powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku braku drogi dla rowerów może poruszać się poboczem lub jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi);
  •     rowerzysta poruszając się po drodze dla rowerów i pieszych musi zachować szczególną ostrożność;
  •     korzystając z chodnika dozwolone jest wyjątkowo, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi , po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50km/h wynosi co najmniej 2m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, lub gdy warunki atmosferyczne zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
  •     organizując wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Rowerzysta ma zakaz:

  •     wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim;
  •     omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku a zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
  •     jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych;
  •     jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy;
  •     kierowania rowerem pod wpływem alkoholu lub innych podobnie działających środków;
  •     korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Ponadto, warto zadbać o własne bezpieczeństwo - przepisy nie nakładają na rowerzystów obowiązku korzystania z kasków ochronnych, jednak kolizja, czy ,,wywrotka,, na rowerze pozornie wyglądająca na niegroźną może spowodować poważne obrażenia. Z kolei elementy odblaskowe pomogą kierowcom dostrzec rowerzystę zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych.
Jako rowerzyści nie zapominajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu naszych jednośladów. Za każdym razem jak odchodzimy od roweru, zapnijmy go zabezpieczeniem. Zdarza się, że okazja czyni złodzieja i nawet chwilowe pozostawienie roweru może spowodować jego kradzież.
Zarówno kierowcom samochodów, jak i rowerzystom przypominamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest respektowanie praw innych uczestników ruchu - przede wszystkim tych niechronionych.

 

 

Powrót na górę strony