Dzień Wagarowicza – policjanci czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży
21 marca to początek kalendarzowej wiosny a zarazem „Dzień Wagarowicza”. Tego dnia policjanci skupią się na prowadzeniu obserwacji i kontroli miejsc sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz alkoholu, oraz miejsc, w których lubi spotykać się młodzież. skwerów, parków, terenów przybrzeżnych jezior.
Pierwszy dzień wiosny (21.03.2023 r.), jest szczególnie obchodzony przez dzieci i młodzież. Zazwyczaj jest to udział w imprezach organizowanych na terenie szkoły. Zgodnie z tradycją ten dzień określany jest „dniem wagarowicza”. Z doświadczenia wiadomo, że pomimo alternatywnych zajęć w szkole, mogą znaleźć się grupy młodych ludzi, które bez wiedzy nauczycieli samowolnie opuszczą teren szkoły lub spotkają się po lekcjach, by na „swój sposób” uczcić ten dzień.
We wtorek (21.03.2023 r.) policjanci będą kontrolować skwery, parki, tereny rekreacyjno – sportowe, tereny przybrzeżne jezior, czyli miejsca w których lubi spotykać się młodzież. Będą ujawniać tzw. wagarowiczów, czyli tych uczniów, którzy przebywają poza szkołą w czasie trwania lekcji bez uzasadnionego powodu oraz sprawdzać stan trzeźwości legitymowanych osób. Na pobłażliwość policjantów nie mogą liczyć szczególnie osoby zakłócające ład i porządek, dopuszczające się wybryków chuligańskich.
Szczególnemu nadzorowi będą również podlegać placówki handlowe sprzedające alkohol. Policjanci będą ostrzegać sprzedawców i właścicieli punktów sprzedaży przed konsekwencjami naruszenia przepisów obowiązującego prawa, a tym samym ujawniać nieuczciwych sprzedawców udostępniających alkohol osobom małoletnim wbrew zakazowi.
Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, wagary, spożywanie alkoholu czy używanie środków odurzających są przejawami demoralizacji i podlegają rozpatrzeniu przez sąd nieletnich.
Należy pamiętać, że alkohol jest jednym z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często tworzy poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji. Źle pojęte „świętowanie dnia wagarowicza” ściąga na siebie kłopoty poprzez wejście w konflikt z prawem albo stanie się ofiarami przestępstw.