Na drodze patrz i słuchaj
Niezależnie od tego czy korzystasz z drogi jako kierujący czy pieszy pamiętaj, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.
Zmrok i opady atmosferyczne sprzyjają powstawaniu zagrożeń w ruchu drogowym. Warto mieć świadomość, że w trudnych warunkach kierowca nie jest w stanie szybko zatrzymać pojazdu w miejscu, a zdarzenia drogowe z udziałem pieszych zwykle kończą się źle właśnie dla tych niezmotoryzowanych.
Kierowco, przypominamy:
- Zawsze zwalniaj przed przejściem dla pieszych i obserwuj jego okolice. Bądź gotowy, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Zawsze przewiduj zagrożenie. Jeśli widoczność w obrębie wejścia na przejście dla pieszych zasłania jakaś przeszkoda, np. samochód, drzewo, krzaki, itp. zakładaj zawsze, że może tam znajdować się pieszy, któremu trzeba ustąpić pierwszeństwa.
- Traktuj przejścia dla pieszych i ich okolice jak drogi z pierwszeństwem przejazdu, gdzie obowiązkowo trzeba ustąpić pierwszeństwa.
Każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego też, przepisy zabraniają mu wchodzenia na jezdnię:
- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Każdy pieszy powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Za takie wykroczenia grozi mandat 300 zł.
Także użytkownicy rowerów, hulajnóg czy tzw. urządzeń transportu osobistego w przypadku wykroczeń popełnionych wobec pieszych np. nie ustąpienie pierwszeństwa na przejściu lub chodniku muszą liczyć się z mandatem nawet do 500 zł.
Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Niezależnie od tego w jakim charakterze korzystamy z drogi pamiętajmy, aby robić to w sposób, który nie koliduje z przepisami prawa i nie zagraża innym uczestnikom ruchu.