O bezpieczeństwie w wirtualnym świecie z uczniami nidzickiej podstawówki
Policjantka z nidzickiej komendy spotkała się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy. Podczas wizyty rozmawiano o zagrożeniach i konsekwencjach prawnych wynikających z nierozsądnego korzystania z komputerów i telefonów komórkowych. Zwrócono również uwagę na korzyści, jakie w codziennym użytkowaniu daje Internet i czym jest Netykieta. Spotkanie miało na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego i świadomego dostępu młodzieży do zasobów globalnej sieci.
Bezpieczeństwo w Internecie było tematem spotkania policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy. Celem pogadanki było zwiększenie świadomości uczniów w kwestii zagrożeń internetowych. Przypomniała także o przestrzeganiu zasad Netykiety, czyli zbioru zasad poprawnego zachowywania się w Internecie.
Podczas spotkania, policjantka wskazała przejawy cyberprzemocy oraz różnice między „tradycyjną” przemocą, a tą z użyciem Internetu i telefonów komórkowych. Policjantka pokazała, że obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu, wiążą się z nim także niebezpieczeństwa i wyjaśniła, jakie zachowania w Internecie są niebezpieczne. Podczas prelekcji zwróciła szczególną uwagę na kontakty i spotkania z osobami nieznajomymi, poznanymi w sieci oraz na niebezpieczeństwa z tym związane.
Uczniowie dowiedzieli się na jakie zagrożenia w Internecie należy zwracać szczególną uwagę oraz jakich sytuacji należy się wystrzegać, aby nie stać się łatwym celem cyberprzestępców. Funkcjonariuszka przestrzegała dzieci przed udostępnianiem swoich danych, przesyłaniem osobom nieznajomym zdjęć i filmów, a także informacji, które ktoś mógłby wykorzystać do popełnienia przestępstwa. Przypomniała także o odpowiedzialności nieletnich, jaka wiąże się z nieprawnymi zachowaniami obserwowanymi w Internecie, przypominając, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna, a każdy ruch w wirtualnym świecie zostawia ślady.
Ponadto, młodzież dowiedziała się co zrobić będąc ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy i gdzie uzyskać pomoc w tego typu sytuacjach. Każdy z uczestników spotkania otrzymał ulotkę zawierającą dane kontaktowe instytucji świadczących pomoc ofiarom przestępstw. Na zakończenie zajęć, policjantka zaapelowała do uczniów o rozsądek i racjonalne korzystanie z Internetu.