Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niskie temperatury to śmiertelne zagrożenie - reaguj!

Data publikacji 27.12.2021

Wychłodzenie organizmu – niebezpieczeństwo, na które są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Nie bądźmy obojętni. Nasza reakcja może uratować komuś życie.

Jak co roku, w chwili gdy w naszym kraju następuje ochłodzenie i temperatury na zewnątrz spadają blisko zera lub poniżej, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Chodzi tu oczywiście o osoby, które mogą cierpieć z powodu zimna. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba nietrzeźwa czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Nie przechodźmy obojętnie obok osób po alkoholu podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy - człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Widząc takiego człowieka, nie wahajmy powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

 

Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

W Komendzie Powiatowej Policji w Nidzicy funkcjonuje całodobowa służba dyżurna (tel.: 47 73 252 00) gdzie można bezpośrednio zgłaszać informacje na temat osób potrzebujących pomocy.

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112.

Nie bądźmy obojętni, każdy może uratować życie. Mając wiedzę o miejscu, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie warto skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ( https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html). To aplikacja, w której z dostępnych oznaczeń należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy. Tak też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do dnia 31 marca funkcjonować będzie bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/rusza-infolinia-dla-bezdomnych

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

  • Niebieskie tło. Na nim Napis: pomoc bezdomnym i numer telefonu: 800 165 320.
Powrót na górę strony