Policjanci zaangażowani w utrzymanie kwarantanny - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy

Aktualności

Policjanci zaangażowani w utrzymanie kwarantanny

Data publikacji 17.03.2020

Policjanci wspierają służby sanitarne w utrzymaniu kwarantanny domowej. Oprócz potwierdzenia pobytu osoby w wyznaczonym miejscu, w zainteresowaniu policjantów jest czy takie osoby nie potrzebują pomocy lub wsparcia. Pamiętajmy, funkcjonariusze zaangażowani do tych czynności zawsze są umundurowani. Aby zapewnić bezpieczeństwo policjantom jak i osobom objętym kwarantanną, sprawdzenie nie jest wykonywane „twarzą w twarz” lecz za pośrednictwem telefonu komórkowego z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu.

Okres kwarantanny wywołanej koronawirusem trwa 14 dni. W tym czasie umundurowani funkcjonariusze raz dziennie sprawdzają czy osoba poddana kwarantannie przebywa w wyznaczonym miejscu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, policjanci sprawdzający miejsca pobytu osób poddanych kwarantannie domowej nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą do domów czy mieszkań. Sprawdzanie odbywa się za pośrednictwem telefonu komórkowego, a więc bez bezpośredniego kontaktu „twarzą w twarz” z osobami poddanymi kwarantannie. Policjanci wykonują połączenie telefoniczne w pobliżu miejsca kwarantanny. Rozmowa z osobą poddaną kwarantannie jest przeprowadzana z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu. Zazwyczaj osoba musi podejść do okna aby policjant mógł potwierdzić, że zobowiązany utrzymać kwarantannę domową rzeczywiście jest pod wskazanym adresem. Oprócz potwierdzenia obecności osoby w danym miejscu policjanci pytają czy osoba potrzebuje pomocy, czy opuszczała miejsce kwarantanny, jak się czuje, czy pojawiły się niepokojące objawy typu kaszel, gorączka, trudności w oddychaniu, czy potrzebuje jakieś środki spożywcze, higieny czy leki. W zależności od rodzaju uzyskanej informacji przekazuje ją odpowiednim służbom sanitarnym czy o pracownikom Miejskiego/Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze grzywny do 5 000 zł i przymusowe doprowadzenie osoby do miejsca gdzie ma przebywać. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy przebywać w miejscu kwarantanny!

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusa: 800-190-590