Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ferie zimowe tuż, tuż – razem zadbajmy żeby były bezpiecznie

Data publikacji 10.01.2020

Ferie zimowe już blisko a aura za oknem nie sprzyja uprawianiu sportów zimowych pozbawiając nas zarazem możliwości z korzystania uroków śnieżnej zimy. Mimo to, dzieci już odliczają dni do rozpoczęcia przerwy w nauce. Dla nich to czas radości i odpoczynku, a dla Policji okres bardzo intensywnej pracy. W ramach działań prewencyjnych "Bezpieczne ferie" funkcjonariusze odwiedzają dzieci i młodzież w szkołach i przedszkolach, a policjanci ruchu drogowego czuwają nad naszym bezpieczeństwem na drogach.

Już za kilka dni dzieci i młodzież z województwa warmińsko - mazurskiego przez 2 tygodnie (20.01. - 02.02.2020 r.) będą ciszyć się dniami wolnymi od nauki. Jeszcze przed rozpoczęciem zimowego wypoczynku funkcjonariusze podejmują działania profilaktyczne, podczas których omawiają zagrożenia z jakimi dzieci mogą się spotkać podczas zimowych zabaw. Przypominają zasady bezpieczeństwa, których stosowanie pozwoli uniknąć groźnych sytuacji podczas zimowego wypoczynku lub w domu oraz sprawdzają znajomość numerów alarmowych.

Bardzo ważnym tematem poruszanym na spotkaniach są zasady poruszania się po drogach oraz istota korzystania z elementów odblaskowych, które aby spełniały swoją funkcję powinny być umieszczone na odzieży wierzchniej w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielki odblask noże uratować nam zdrowie a nawet życie.

Realizując plan działań "Bezpieczne ferie", w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych oprócz działalności edukacyjnej policjanci prowadzą wzmożone działania kontrolno – prewencjne. Podczas pełnienia słyżby m.in. sprawdzają stan trzeźwości kierujących, kontrolują prędkość, sposób przewożenia pasażerów czy stan technichny pojazdów.

Gdy mamy wątpliwości co do stanu technicznego autokaru, którym będą podróżować nasze dzieci na zorganizowany wypoczynek, jest możliwość dokonania przez Policję kontroli tego pojazdu przed wyruszeniem w trasę. W Nidzicy punkt kontroli autonusów znajduje się na parkingu przy ul. Mickiewicza 5 w godz. 8:00 – 9:00. Potrzebę dokonania przez Policję kontroli autokaru można zgłaszać róznież pod numerem telefonu 89 625 02 00.

Pamiętajmy, każdy z nas może wpłynąć na bezpieczeństwo za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępnej na stronie Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. Wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie, które jest w naszym odczuciu niebezpieczne i krótko schrakteryzować zagrożenie, a Policja w ramach swoich działań zweryfikuje zgłoszenie i w zależności od potrzeb podejmie czynności zmierząjące do jego neutralizacji.

 

Wyjeżdżasz na ferie? - Pamiętaj aby zabezpieczyć mieszkanie

  • Nie opowiadaj wszystkim wokół, że planujesz dłuższy wyjazd.

  • Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką! - Przekaż je krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi i poproś aby zabierał korespondencję i ulotki ze skrzynki pocztowej a wieczorami zapalał światło i otwierał okno.

  • "Wyjechaliśmy z miasta, wracamy w niedzielę" – nie zostawiaj wiadomości tego typu na automatycznej sekretarce.