Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Były promile, były kolizje – czyli podsumowanie weekendu

Data publikacji 07.01.2020

Za nami pierwszy w tym roku długi weekend. Niestety 2020 rok nie dla wszystkich rozpoczął się pomyślnie. Od piątku do poniedziałku na terenie powiatu nidzickiego policjanci obsłużyli 5 kolizji i wyeliminowali z ruchu 2 nietrzeźwych kierujących.

Nietrzeźwy kierujący samochodem osobowym, nietrzeźwy rowerzysta z orzeczonym zakazem kierowania pojazdami i 5 kolizji – tak wyglądał miniony weekend (03 – 06 stycznia 2020 r.) na nidzickich drogach.

W sobotę (04.01.2020 r.) około godz. 10:00 patrol ruchu drogowego za terenie gminy Janowo zatrzymał do kontroli 46 – letniego rowerzystę. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że mieszkaniec gminy był nietrzeźwy. Badanie wykazało blisko promil alkoholu w organizmie. Ponadto, mężczyzna zlekceważył orzeczony wcześniej zakaz kierowania pojazdami. Policjanci uniemożliwili 46 – latkowi dalszą jazdę. Kierowanie rowerem będąc pod wpływem nietrzeźwości jest wykroczeniem, ale niestety naruszenie zakazu sądowego stanowi przestępstwo ujęte w kodeksie karnym (art. 244 KK) zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Teraz o dalszym losie rowerzysty zdecyduje sąd.

Wczoraj (06.01.2020) kilka minut przed godziną 10:00 w Nidzicy 59 – letni mężczyzna stracił prawo jazdy. Mieszkaniec podnidzickiej miejscowości wsiadł za kierownicę Mercedesa mając prawie 0,9 promila alkoholu w organizmie. Policjanci drogówki zatrzymali nietrzeźwemu mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz 59 – latek za popełnione przestępstwo – kierowanie pojazdem mechanicznym będąc w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem.

Za kierowanie pojazdem silnikowym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdem nawet do 15 lat. Za popełnienie tego przestępstwa niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 zł.

Do 2 poważnych kolizji doszło w niedzielę (05.01.2020 r.) około południa na drodze W545 między Kozłowem a Nidzicą. Zarówno kierująca samochodem marki Peugeot jak i mężczyzna poruszający się pojazdem marki VW nie dostosowali prędkości do warunków drogowych w wyniku czego wpadli w poślizg i dachowali w przydrożnym rowie. Uczestnicy zdarzeń drogowych byli trzeźwi i na szczęście nic poważnego im się nie stało. W obu przypadkach policjanci nałożyli na kierujących mandaty karne.

Kierowco pamiętaj!

Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest jednym z najpowszechniejszych przestępstw w ruchu drogowym. Mimo grożących za to konsekwencji, w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, a także wysokich świadczeń pieniężnych i czasowego zakazu prowadzenia pojazdów, kierujący nadal wsiadają za „kółko” po alkoholu, nie bacząc na zagrożenia, jakie stwarzają dla innych uczestników ruchu drogowego. Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie na drodze. Pamiętaj, że jako uczestnik ruchu drogowego nie jesteś sam. Niezależnie od okoliczności na drodze zachowaj szczególną ostrożność.