Hucznie, ale bezpiecznie przywitajmy Nowy Rok - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Hucznie, ale bezpiecznie przywitajmy Nowy Rok

Data publikacji 31.12.2019

Dziś Sylwester a jutro Powitanie Nowego Roku. Fajerwerki są nieodzownym elementem urozmaicającym i nadającym blasku tym dniom. Aby zabawa petardami była przyjemnością muszą być one używane w sposób w sposób odpowiedzialny i bezpieczny. Zachowajmy szczególną ostrożność i rozwagę podczas korzystania z wyrobów pirotechnicznych aby szczęśliwie przywitać 2020 rok.

Fajerwerki choć dają wiele radości są zarazem bardzo niebezpieczne. Podczas sylwestrowego odpalania petard może dojść do uszkodzeń ciała i pożarów. Często przyczyną takich sytuacji okazuje się zbyt duża ilość wypitego alkoholu, brak należytej opieki nad dziećmi czy ignorowanie instrukcji obsługi zamieszczonej na opakowaniu wyrobu pirotechnicznego.

 

 

Pamiętajmy o ważnych zasadach:

  • Kupujmy petardy w sprawdzonych sklepach.

  • Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom - uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków.

  • Fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.

  • Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Sprawdźmy czy nie jesteśmy w pobliżu drzew lub linii energetycznych. Wybierzmy miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.

  • Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna, z dachu pokrytego papą czy w pomieszczeniach zamkniętych. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt), aby petardy nie przewróciły się.

  • Nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować nie odpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.

  • Huk petard niepokoi zwierzęta. Zadbajmy o nasze czworonogi aby nie były narażone na odgłosy wybuchów.

  • Gdy doszło do wypadku, wezwijmy odpowiednie służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Według prawa wyroby pirotechniczne możemy używać wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia. Petardy kupić mogą wyłącznie osoby pełnoletnie, sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych dzieciom jest zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Zachowajmy szczególną ostrożność i rozwagę przy używaniu wyrobów pirotechnicznych aby szczęśliwie przywitać 2020 rok.