Zimowy poradnik bezpieczeństwa - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Nidzicy

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zimowy poradnik bezpieczeństwa

Data publikacji 03.01.2019

Zima to szczególny czas na naszych drogach. Zmienne warunki pogodowe, częste opady deszczu, śniegu, zamglenia, przymrozki, zawieje śnieżne i zamiecie, skoki temperatury i szybko zapadający zmrok - tak właśnie zapowiada się najbliższe kilka miesięcy. By nie dać się zaskoczyć zimie, warto dokładnie przygotować do niej nasze auta.

Zadbajmy o auto przed podróżą

Zimą często na drogach można spotkać auta, których wygląd u innych uczestników ruchu drogowego może wzbudzać poważne obawy. Problemem nie jest ich stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko w części, dzięki której kierujący cokolwiek widzi przed sobą. Cokolwiek, bo jego pole widzenia jest praktycznie zerowe. W połączeniu ze złymi warunkami drogowymi może dojść do tragedii. Kierowca takiego pojazdu nie widzi, co dzieje się wokół niego, nie ma możliwości zauważyć osoby pieszej wchodzącej na jezdnie czy nadjeżdżających samochodów. Zdarza się również, że z takiego samochodu spadają kawałki lodu i śniegu, które stanowią ogromne zagrożenie.

Zimowe opony, łańcuchy, płyn w spryskiwaczu i sprzęt do odśnieżania

Kierowcy powinni pamiętać, że zalecana jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia we wszystkich oponach. Właściwie dobrane opony zwiększają przyczepność i zmniejszają drogę hamowania.

Należy także wymienić płyny w spryskiwaczach na te, które przystosowane są do zimowych temperatur. Każdy kierowca wie także, jak ważny jest dobry sprzęt do odśnieżania - tym bardziej, że obowiązkowo trzeba mieć odśnieżone szyby, maskę oraz dach samochodu. Zalegające warstwy śniegu na dachu auta mogą spowodować zagrożenie dla innych użytkowników - zwłaszcza tych, którzy jadą za nami. Wybierając się w góry warto pomyśleć o specjalnych łańcuchach na koła, które ułatwią jazdę w trudnych warunkach. Na niektórych drogach – odpowiednio oznakowanych- używanie łańcuchów jest obowiązkowe.

Kiedy światła przeciwmgłowe?

Trzeba sprawdzić oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami - czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza ( m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto jednak pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

Dłuższa droga hamowania

W warunkach zimowych droga hamowania znacznie się wydłuża. Zachowanie ostrożności i rozwagi, odpowiedni odstęp od innych aut i niewykonywanie gwałtownych manewrów na drodze może nam bardzo ułatwić jazdę. Styl jazdy należy dostosować do warunków istniejących na drodze - m.in., gdy zajdzie taka potrzeba hamować przy użyciu silnika, lub pulsacyjnie, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w ABS.

Zatankuj „do pełna”

Przygotowując się do długiej podróży warto zatankować „do pełna”, na trasie możemy napotkać trudności np. duży korek czy utrudnienia związane z pogodą i nie będziemy mieli możliwości zatankowania auta przez długi czas.

Do auta zapakuj…


Warto zaopatrzyć pojazd w linkę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła. Prowiant oraz przedmioty niezbędne w podróży najlepiej umieścić w schowkach („kieszeniach”) pojazdu. Nie wolno zasłaniać widoczności kierowcy np. kładąc kurtki przy tylnej szybie. Większe bagaże umieszczajmy w bagażniku pamiętając, że źle zabezpieczony bagaż może się przesunąć i doprowadzić do zmiany środka ciężkości, a w konsekwencji do zmiany toru jazdy pojazdu. Wiele osób będzie przewoziło narty na dachu samochodu. Koniecznie należy sprawdzić czy są dobrze zamocowane.

Kierowco zadbaj o siebie

Wybierając się na zimowy wypoczynek kierowcy powinni zadbać o siebie i przed trasą przede wszystkim wypocząć. Jeśli to możliwe należy rozpocząć podróż w godzinach, w których organizm jest przyzwyczajony do aktywności i najlepiej zanim zaczną się godziny szczytu. Podczas jazdy zawsze należy zwracać uwagę na innych użytkowników drogi i utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza, gdy na drogach jest ślisko i zalega śnieg. Do podróży lepiej wybierać trasy częściej uczęszczane, wtedy jest gwarancja, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto też sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media.

Jazda zimą jest obciążająca dla kierowcy, gdyż trudne warunki drogowe (zaśnieżona, oblodzona jezdnia), opady atmosferyczne (śnieg, marznący deszcz) wymagają większego wysiłku i koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, należy, więc robić częstsze przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, które dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju trzeba pamiętać o wietrzeniu pojazdu.

W razie wypadku- główne zasady:

  • wyjmij kluczyki ze stacyjki;
  • odłącz zasilanie elektryczne (odłączyć klemę od akumulatora);
  • unieruchom pojazd, zabezpiecz go przed zsunięciem;
  • zabezpiecz miejsce zdarzenia oraz osoby udzielające pomocy (włączyć światła awaryjne, w nocy światła mijania, w odpowiedniej odległości ustawić trójkąt ostrzegawczy);
  • wezwij służby ratownicze lub, gdy jest to niemożliwe ze względu na brak telefonu, zatrzymaj inny samochód;
  • udziel pomocy poszkodowanym;
  • w przypadku wyczucia zapachu benzyny natychmiast opuść miejsce zdarzenia;
  • podczas gaszenia pożaru gaśnicą komory silnikowej, pamiętaj by maski nie otwierać, lecz jedynie uchylić - przy pełnym otwarciu możesz doprowadzić do wybuchu ognia i poparzenia.


Gdy zauważysz zdarzenie drogowe, a na miejscu udzielana jest pomoc, zachowując ostrożność kontynuuj jazdę i nie tamuj drogi. Pamiętaj, aby wszystkie czynności wykonywać z rozwagą, bez niepotrzebnych emocji.

Bezpieczeństwo zależy od ciebie

Pamiętajmy, by stosować zasadę zachowania ograniczonego zaufania wobec kierowców oraz osób pieszych. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza terenem zabudowanym muszą używać odblasków - nawet najmniejsze elementy odblaskowe mogą uratować pieszym życie.

Te kilka prostych porad,uwaga, skupienie, odpowiedzialność, bezwzględne zachowanie trzeźwości za kierownicą i empatia wobec innych mogą pomóc bezpiecznie poruszać się po drogach naszego regionu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich.