Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dwa słowa o wynikach akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Data publikacji 24.10.2018

Policjanci czuwali nad bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów. 21 ujawnionych wykroczeń popełnionych przez pieszych to efekt prowadzonych działań przez nidzickich policjantów pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Wczoraj o godzinie 6.00 rano, nidziccy policjanci rozpoczęli działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Tylko w ciągu kilku godzin na terenie Nidzicy funkcjonariusze ujawnili aż 21 wykroczeń popełnianych przez pieszych oraz rowerzystów. W większości polegały one na przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, natomiast rowerzyści nie korzystali z ciągów pieszo - rowerowych.

Każdego dnia policjanci dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz apelują do kierowców, pieszych o rozsądek i rozwagę. Czas pokazał jak wielu uczestników ruchu drogowego nadal nie stosuje się do obowiązujących przepisów i jak wielu z nich wykazało się zupełnym brakiem odpowiedzialności. Nie tak dawno jak w sobotę 13 października br. na terenie Nidzicy doszło do potrącenia pieszej. W trakcie wykonywanych na miejscu czynności policjanci ustalili, że kobieta nie zachowała należytych środków ostrożności, weszła na jezdnię w miejscu do tego nieprzeznaczonym i została potrącona przez kierującego motorowerem. Z obrażeniami ręki został przetransportowana do szpitala w Działdowie.

Każdy z wyżej podanych 21 wykroczeń, mógł zakończyć się w podobny sposób. Zastanówmy się czy warto ryzykować własnym życiem i zdrowiem?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadku na drodze korzystajmy z dróg zgodnie z przepisami ruchu drogowego i szanujmy prawa obowiązujących dla wszystkich użytkowników dróg.

Piesi w przeciwieństwie do kierowców, pozbawieni są jakiekolwiek ochrony i przy uderzeniu z prędkością powyżej 60 km/h praktycznie nie mają szans na przeżycie. Bez wątpienia do takie stanu rzeczy przyczyniają się o tej porze roku zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Szybko zapadający zmierzch, mgły, opady deszczu oraz śniegu, wpływają na obniżenie poziomu bezpieczeństwa pieszych.

Każda osoba poruszający się w porze wieczorowo-nocnej w ciemnych ubraniach jest słabo widoczna dla innych użytkowników ruchu drogowego. Dlatego też stosowanie elementów odblaskowych, przede wszystkim kamizelek, z pewnością zwiększy ich bezpieczeństwo.

Myślmy o tym, co dzieje się na drodze.